Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

U čemu je spor

Komentari (142) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 25 avgust 2010 21:57
Tačno!
Ipak, u dve važne tačke Tadić (zasada) nije popustio. Nije Srbiju uveo u NATO. I nije priznao secesiju Kosova.

Još nije!
Preporuke:
0
0
2 sreda, 25 avgust 2010 22:06
Cile
Gospodine Antonicu, ne znam da li Vam je poznato da Predsednik u nasoj Srbiji moze imati samo DVA mandata! Znaci, spekulacija o nekoj tamo 2018. je cista naucna fantastika! Ako mislite da on moze da istakne i zastavu Imperijalnog vojnog saveza gde mu se hoce, pa i na Skupstinu, to je poprilicno uvredljivo za sve one Srbe koji i dalje, mozda naivno, veruju u Ustav, usvojenu Rezoluciju o neutralnosti a i obaveznom REFERENDUMU po tom pitanju. Mozda su vama bliski stavovi njemu bliskog ministra vojnog koji tu stvar nije stavio ad akta, naprotiv, ne ustrucava se da otvoreno propagira mracnjastvo tog tipa i da nam soli o komparativnim "prednostima" ulaska u isto. Srecom, sa VECINOM Srba to nije slucaj.

Na kraju, jer o MSP-u je vec mnogo toga receno, trazenje misljenja je bilo potpuno pogresno iz jednostavnog razloga sto smo imali mnogo jaci instrument u Savetu bezbednosti gde su za nas obarali ruke Rusija i Kina putem famozne institucije zvane VETO! Setite se da smo svojevremeno horski zapevali za istim, a povodom EULEXA, da bi potom nasi prijatelji u SB bili umoljeni da odustanu od te rabote - posledice ove "nepromisljenosti" vec mesecima osecamo na Kosmetu! Sada smo na mnogo klizavijem terenu i ovde i tamo, i na Kosmetu i u UN, a Vi insistirate da je sve odradjeno vrhunski moguce u datim okolnostima. Apsolutno nije, ali za to se mogu abolirati samo oni koji u svemu tome nisu ucestvovali!
Preporuke:
0
0
3 sreda, 25 avgust 2010 22:11
Marko
Već više puta ste Vi i g. Vukadinović ponovili iste argumente u prilog Vuka Jeremića. Oni ne deluju ubedljivo. Da li imate išta drugo da kažete? Ako nemate nemojte da rušite svoj renome naivnim branjenjem onoga što ne može da se odbrani.
Preporuke:
0
0
4 sreda, 25 avgust 2010 22:12
nataša
Profesor Antonić je na tragu jednog velikog otkrića i više manjih.
Manje značajno otkriće je da nema snage, raspoloženja i resursa unutar onog dela srpskog naroda kome je stalo do samoodržanja i do srpske države za pobunu i preokret. U više komentara na stranicama NSPM sam rekao da "nema duha". Da li će ga biti i kada ne znam i ne mogu da pogađam, a možda i neće.
Takođe je dobro zapažanje da taktika "što gore to bolje" u ovim uslovima može biti samo od koristi neprijateljima, a ne može dovesti do smene vlasti. Jedino joj, toj i takvoj vlasti može dati opravdanje za sve neuspehe.
MOja kritičnost prema sadašnjim vlastima i režimu ide do te granice da neću i ne želim da imam ikakve veze i posla sa njima.
Kad je donešena odluka u MSP koja je i mene iznenadila bio sam na rubu očaja i spreman da prolajem na lakat.
Međutim, sada, mi se čini da sam nešto sagledao, a to je pozicija Imperije, u duelu sa malom Srbijom. Da su Tadić i Jeremić znali da će da isteraju američku i britansku diplomatiju sa spuštenim gaćama na čistinu, verovatno se u to nikada ne bi upustili. Kako našim dragim istomišljenicima, ljudima koji vole Srbiju nije jasno da su i SAD i Britanci izgubili svaki moralni kredibilitet. Da gubitak Srbije u Generalnoj Skupštini koji je po meni izvestan znači potpuno i do gola razotkrivanje Imperije u jugoslovenskoj i sada balkanskoj krizi.
Čudi me samo britanska diplomatska služba koja nije shvatila da su prešli granicu u kojoj je mera nasilnosti i brutalnosti premašila meru efikasnosti. Gubitak u Generalnoj Skupštini vredi guranja SAD u poziciju brutalnog nasilnika iz koje nema povratka, ima samo put u ništavilo. Nesvesno Tadić i Jeremić su sa Srbijom u propast odvukli i Imperiju.
"...u smrti svojoj da traže leka..."
ne znaju oni metafizičku težinu toga, za razliku od Lazara i Miloševića koji su se svesno žrtvovali, oni su bez potpunog uvida povukli potez koji je častan i pošten kao Lazarev, sejući seme budućeg srpskog trijumfa.
Preporuke:
0
0
5 sreda, 25 avgust 2010 22:14
Verni čitalac
Drago mi je da posle dužeg vremena mogu da pročitam originalan tekst Slobodana Antonića na sajtu NSPM. Dugo su u pitanju bili samo tekstovi preuzeti iz Pečata i Politike. Ove srede smo prijatno iznenađeni.
Preporuke:
0
0
6 sreda, 25 avgust 2010 22:17
Tačno - 2. put!
Pogledajte šta pričaju i šta sve obećavaju – baš po pitanju Kosova – naprednjaci, pa će vam sve biti jasno. Ako Vučić i Nikolić javno kritikuju Tadića da, u vezi sa Kosovom, „nedovoljno sarađuje sa našim prijateljima iz EU“, šta li tek nude i pričaju kad su nasamo sa službenicima iz Brisela i Vašingtona? I ko je tu zapravo glavni „kvisling“?

Dakle, mi branimo manjeg kvislinga!
Preporuke:
0
0
7 sreda, 25 avgust 2010 22:17
Dragan
Nadam se da ovaj tekst označava kraj polemike unutar nacionalno orijentisanih medija i intelektualca. Tekst je dosta izbalansiran, ali ključna slabost Antonićevog i Vukadinovićevog opravdavanja kosovske politike Tadića i Jeremića je što u razmatranje uzimaju samo mišljenje MSP i potonju rezoluciju MSP.
Šta je sa prihvatanjem Euleksa? Sa nepostojećim planom od 6 tačaka? Sa stanjem na terenu i prepuštanja Srba kosovskim institucijama? Nedovoljno jasnim stavovima o kosovskim izborima? O smanjivanju budžeta za KiM? O kriminalizovanju Srba sa Severa, koji pružaju otpor nezavisnosti? Vraćanju ambasadora u zemlje koje su priznale nezavisnost i ponašanje kao da se ništa nije desilo?
Moja teza i dobrog dela patriotske javnosti je da je vlast preuveličala značaj tog jednog događaja u kom pruža kakav takav otpor, da bi mogla sve drugo da preda bez ikakve borbe. Bojim se da u toj tački NSPM ovoj vlasti daje patriotski kredibilitet
Preporuke:
0
0
8 sreda, 25 avgust 2010 22:23
Tačno - 3. put!
On, takođe, nije ni autoritarni vladar koji ne mari za ono što narod misli. Jer, hajde da razmislimo o sledećem – ko bi Tadića sprečio da odradi oba posla, samo ako to naumi? Vlada? Skupština? Opozicija? Mediji? Pa sve je to pod kontrolom, nešto malo njega, a mnogo više Imperije. Crkva? Patriotski NVO sektor? Navijači? Pa sve je to slabo, rastureno i posvađano.
Tadić bi, dakle, mirno mogao da istakne NATO zastavu na Skupštinu ili da se rukuje sa Tačijem, a da mu u političkom smislu ne fali ni dlaka sa glave. Predsednički izbori su tek 2013. godine. Dotle bi imperijalna propagandna mašinerija od njega napravila „balkanskog de Gola“. I on bi po treći put lako pobedio onog svog istog, večnog protivkandidata, ostajući predsednik do 2018.

Sa napomenom: posmatrano istim merilima, ni njegovi prethodnici (još od propasti monarhije) nisu bili autoritarni vladari. I oni su marili šta narod misli (i još više zato što što nisu imali takvu propagandnu mašineriju)!
Preporuke:
0
0
9 sreda, 25 avgust 2010 22:35
Neško
Tadić oprezan i pruža otpor? A tek Jeremić patriota.
Pa onda Srbija sačuvana od Nato-a.
Urnebes od stavova.
A tek to da kao Tadić neke stvari nije uradio što je kao patriota. Jes pa zato svakim danom, mjesec za mjesecom, godinu za godino sve više umrtvljuje narod jer ga se ne plaši. Upregao je i SPC u svoje taljige.
Riješio bi se on Kosova i Metohije još davno bez da trepne i ne bi glumio patriotizam da se ne plaši opšte pobune da to učini. Svjestan je on jako dobro da još uvijek postoji crvena granica koju ne smije preći jer bi ga onda oluja odnijela.
Zato je Srbija sve siromašnija, sve se razgrađuje, žuti sve bogatiji, srpski neprijatelji sve zadovoljniji da bi na kraju mogao nekžnjeno da sprovede i te zadnje dvije stvari.
Preporuke:
0
0
10 sreda, 25 avgust 2010 22:39
Goran Stankov ić
Profesore, uvek slušamo istu priču o tome šta misle EU ( kada su priznavali tzv.Kosovo, navedeni političari su nam tumačili da je to pitanje POJEDINAČNO-stav svake članice, sad EU-a), SAD ( gdin iz Srpskih dveri je izvanredno elaborirao njihov doprinos ). Problem je što ne čujemo šta misli Rusija, Kina, što nismo stalno držali otvorenu rezoluciju 1244 da se IMPLEMENTIRA po svim stavkam, i shodno tome bi smo znali stav navedenih zemalja. I drugo, mislim da je tu gdin Koštunica bio jedini jasa, glasan i dosledan: EU-i je trebalo stalno servirati zahtev za pregovaranjem oko svega spornog oko KiM-a. Neće biti da je samo on znao za konačnu fakturu?
Preporuke:
0
0
11 sreda, 25 avgust 2010 22:40
Netačno!
Zbog svega toga, nudim vrlo jednostavan test, prost lakmus papir ispravnosti naše dve konkurentske teorije. Ako, naime, Tadić i Jeremić povuku rezoluciju i ako sa „našim EU prijateljima“ sastave drugu, „razumniju“, javno ću priznati da je sve ovo sa UN i MSP, od 2008. pa sve do danas, bila najobičnija gluma, vešto fingiranje, predstava za narod, a da su Tadić i Jeremić najobičniji kvislinzi, lažne patriote i prevaranti. Ako pak Tadić i Jeremić, i pored sveg ovog lomljenja ruke, ne povuku rezoluciju i ostanu uporni u pokušaju da za nju obezbede većinu u UN, onda bi bilo lepo da, isto tako javno, zastupnici teorije o „fingiranju“ i „kvislinzima“ priznaju da su se ova dvojica naših političara, makar po ovom pitanju, usudila da suprotstave Imperiji. I da nisu baš potpuni „kvislinzi“.

Sva priča se i vrti oko ove "nezgodne" rezolucije! Imperiju da brine jedna rezolucija?! Pa kakva je to Imperija? Dakle, ako bi Tadić "mirno mogao da istakne NATO zastavu na Skupštinu ili da se rukuje sa Tačijem" zašto bi se Imperija uzrujavala zbog "tamo neke rezolucije, tamo neke Srbije"?! Ništa s njene strane nije više angažovano nego inače, samo je malo više medijski podržano! Svi oni rade uobičajene svakodnevne operativne poslove, a Funkcija medijske naduvanosti i jeste njena proizvodnja navodne "teške bitke" u kojoj "naši ostaju uporni u suprotstavljanju"! Rezolucija ostaje ista, ali propada - Imperija nastavlja, a "naši" časno gube!
Netačno je i da kvislinzi mogu biti "malo trudni"!
Preporuke:
0
0
12 sreda, 25 avgust 2010 22:46
EI
Ja mislim da je prof. Antonić u pravu i da istu logiku treba da primenimo i kada je reč o našem članstvu u Evropskoj Imperiji (EI). Patriotski tabor greši kada optužuje Tadića za slepo prihvatanje zahteva EI koje najbolje sažima formula "Evropa nema alterntivu".

Naprotiv, bez obzira na činjenicu da su nemačka i austrijska diplomatija daleko jače, brojnije i utacijnije, naša nejaka diplomatija ipak je ostvarila drugi ili treći korak na putu pridruženja! Preostaje nam još samo 27 koraka! S obzirom na činjenicu da nam je Imperatorka, pardon, kancelarka Merkel sasvim otvoreno poručila da u njenoj Imperiji ima mesta samo još za Hrvatsku, naša nejaka diplomatija uložila je golem napor ne bi li Imperatorku smekšala!

Činjenica je da smo na početku našeg puta ka Imperiji imali značajnu podršku manjih članica Imperije (Slovačke, Grčke i Rumunije na pr.); međutim, nekim čudom, manipulacijama u Imperijalnom parlamentu i Imperijalnoj Komisiji, glasovi Nemačke i Austrije odneli su prevagu. Ali, to ne znači da napori naše nejake diplomatije ne zaslužuju divljenje! Naprotiv!

Dakle, bilo bi lako otpisati ovaj režim kao nesposoban i nedovoljno servilan! Ja sam, naprtoiv, ubeđen da je ovaj režim zajedno sa svojom nejakom diplomatijom, kako u slučaju MSP-a tako i na putu pridruženja EI, pokazao izuzetnu upornost i izdržljivost, čime se svrstao u red najboljih kandidata za podanike Imperije.

Evropska Imperija nema alternativu!
Preporuke:
0
0
13 sreda, 25 avgust 2010 23:01
Netačno - 2 put!
Na kraju, ne mogu a da ne kažem da se u ovom sporu vidi i izvesna metodološka, koncepcijska, pa i politička razlika između „stare“ i „nove srpske političke misli“. „Staru“ patriotsku misao, koja je dominirala u delu vladajućih krugova devedesetih, odlikovala je, često, brutalnost, arogancija, bezobrazluk, paranoično korišćenje „teorije zavere“, i monopolisanje patriotizma (često i u sasvim utilitarne svrhe). Videvši učinke takvog patriotizma jedan krug patriotskih intelektualaca je, sredinom devedesetih, pokušao da izgradi „novu srpsku političku misao“, koja bi bila mnogo pažljivija, iznijansiranija, oštroumnija i širokogrudija.

Ne vidi se to što Vam se čini profesore! Jednostavno, sve koji su Vam u ovom sporu držali stranu, doživeli ste kao promotere "nove", a one druge, pripadnicima "stare" političke misli!
Bolje je, ipak, posmatrati argumente i "argumente" i jedne i druge strane u sporu. Nije jedno pitanje dovoljno reprezentativno da se napravi takav zaključak! Danas je uopšte sve manje ljudi koji mare za patriotizam, retko ga monopolišu (pre bi da ga podele), a skoro da i nemaju priliku da to čine iz utilitarnih razloga, osim naravno, ako nisu na (vrhu) vlasti! Samo je još tamo ostao izvestan prostor, dopušten iz specifičnih razloga - da mogu ostati tamo gde jesu; radi sebe, a posebno, radi veštog servisiranja ino partnera!
Preporuke:
0
0
14 sreda, 25 avgust 2010 23:31
Sergej Bulajić
Ja samo mogu da primetim da je režimu "jako" stalo do Srba sa Kosova kao što im je stalo do nekog plemena u Burundiju. Moje mišljenje će uvek biti potkrepljeno onim što vidim. Ovo što vidim mi govori da su kolaboracionisti stvarno kolaboracionisti. Prvi ću se javno ovde izvinuti ako vidim jedan, samo jedan korak režima u nameri da pomogne sopstvenom narodu, a ne da ga na ovako brutalan način odbacuje od sebe i gura u ruke onima koji su ih ubijali. Ja to vidim. A u budućnosti vidim poziv Srbima koji su ostali na Kosovu da se uključe u potpunosti u tzv Kosovske institucije i politički sistem, jer će im jedino to doneti dobrobit. Vidim korake koje donosi režim koje nisu uslovljene željama Imperije, već njihovom željom da se što više dodvore svojim Imperijalnim prijateljima.
Što se tiče alternative- nje nema, ili je još kolaboracionističkija i oličena u SNS ili LDP.
"Ovo je kraj naše države onakve kakvom je mi zamišljamo" - reče moj komšija Dušan.
Preporuke:
0
0
15 sreda, 25 avgust 2010 23:37
FIAT LVX
Varvarstvo, dekadencija i međuprostor to je danas politička scena Srbije, od takvih možemo očekivati ili nesposobnost ili zlonamernost ili naivnost. Međutim zapadno od Drine postoji jedna svetla tačka, Milorad Dodik, i bilo bi veoma dobro kada bi on i u Srbiji osnovao SNSD.
Preporuke:
0
0
16 sreda, 25 avgust 2010 23:48
Vladimir
Gospodine Antoniću, kako objašnjavate ulogu EULEKS-a, sistema belog šengena bez Kosmeta i ukidanja kosovskog dodatka u sklopu vladine kosovske politike?
Preporuke:
0
0
17 četvrtak, 26 avgust 2010 00:04
drago.ca
Izgleda da i oni najuporniji počinju da popuštaju.
Ponovo pozivam sve da malo prekopaju arhive i pročitaju zašto je Leon Koen svojevremeno podneo ostavku.
Sve će vam se samo kazati.
Preporuke:
0
0
18 četvrtak, 26 avgust 2010 00:16
Kosovac
Slazem se , Srbi moraju da nauce da saslusaju i da ne zapocinju razgovor diskvalifikacijom i apsolutnom negacijom .
Ne slazem se , u ovako teskoj situaciji nam treba mnogo bolji vodja od Tadica - jednodimenzijalnog izdajnika ( savrseno formulicano )
Preporuke:
0
0
19 četvrtak, 26 avgust 2010 00:17
remmiz
Vec sam priznao ranije, da je sva prilika da sam se ogrijesio o Tadica i Jeremica.

Mozda im treba priznati malo kredita.
Preporuke:
0
0
20 četvrtak, 26 avgust 2010 00:42
Imperija
Niko nije protiv nijansiranja i izbegavanja crno belih pristupa,ali jasno je da je izvrsena agresija bombardovanjem protiv Srbije,da je nasilno oduzet deo teritorije,da je beskrupulozno sva krivica za to svaljena na srpski narod,da se svim sretstvima utice spolja na politiku danasnje Srbije.Ako je to napravila Imperija i njeni saveznici,kakvo nijansiranje u odnosu na nju ocekuje autor od srpskog naroda?
Preporuke:
0
0
21 četvrtak, 26 avgust 2010 00:55
slepi za nijanse ili slepi od nijansiranja
Sjajan tekst g. Antonicu. I veoma neophodan za diskusiju koja se rasplamsala u srpskoj javnosti. Nabrojavsi sve bitne stavove aktera u diskusiji i sjajno artikulisuci sve tematske nijanse postavili ste ovim tekstom kao i uvek do sada istinski stozer. Na javnosti je sada da se odredi prema ovde iznetim stavovima i novim pojmovima (realni patriota, jednodimenzionalni izdajnik… ). Evo i mog skromnog priloga diskusiji:

Spomenuli ste predaju kulture drugosrbijancima, Srebrenicu, Vojvodinu, gej paradu...
Komentator Dragan opravdano pita, a sta je sa Euleksom, Kosovskim Srbima, vracanju ambasadora...
Ja dodajem: Ko je organizovao predsednicke izbore dan pre proglasenja nezavisnosti Kosova? Ko je razbio kohabitaciju - Kostunica-Tadic, najbolji politicki savez koji Srbija ima?

Dragan dalje opravdano izrazava bojazan mnogih:
Da li NSPM ovoj vlasti daje patriotski kredibilitet? (posle svega gore nabrojanog)

Dalje vi pitate nas:


Da li je, stvarno, ispravna logika „što gore, to bolje“? ...
Da li bi stvarno bilo bolje da umesto Vuka Jeremića našu diplomatiju vodi Čedomir Jovanović?


Da niste ovde i vi za trenutak prestali da nijansirate?
Necemo naravno Cedu-zombija, ali hocemo Milosa Jovanovica, Vladetu Jankovica....
I nekima od nas se cini (oprostite nam za to), da je ponekad bar na kratko “bolje i sto gore”,
samo da bi sto pre pale (patriotske) maske i (imperijalisticke) zverke pokazale trag.

U zdravlje. Svako dobro.
Preporuke:
0
0
22 četvrtak, 26 avgust 2010 00:57
Mile Bre
G. Antoniću već smo dosta raspravljali na ovu temu.
Pored Vaše upornosti, ja sam za drugu mogućnost Dr.Stiven Majera:

"Druga – mnogo više uznemiravajuća – mogućnost jeste ta da je vladina strategija od samog početka vodila ka tome da se izgubi slučaj. Ukoliko se to dogodilo, vlada nije bila samo nesposobna već i dvolična. Ali, zašto bi se Vlada Srbije tako ponašala? Logika je prilično jednostavna, zaista. U slučaju gubitka, vlada bi mogla da tvrdi da je uradila sve što je bilo u njenoj moći, da je pripremila ubedljiv slučaj, ali na žalost, MSP nije prišao problemu na isti način kao Beograd."

S`poštovanjem
Mile
Preporuke:
0
0
23 četvrtak, 26 avgust 2010 01:06
Nina
Na žalost, ni ovoga puta se ne slažem sa Antonićem. Ako se setimo da su daleke 1992. već bili spremni pozivni telefonski brojevi za buduće nove države na Balkanu, kada navodno, niko nije znao šta će da se desi, onda ne mogu da prihvatim da se i dalje pravimo naivni za to što nam još predstoji.

Podsećam, Srbija – 381, pa onda skok, Hrvatska –385, Slovenija –386, BiH – 387, FJR Makedonija – 389.

I tako Crna Gora dobi 382, jer se prva odvojila od Srbije, a lako je pretpostaviti da se za Kosmet sprema 383, a za Vojvodinu 384. Interesantno je kome će da pripadne 388? Očekujemo li podelu Makedonije ili dalje komadanje Srbije?

Jedina konstanta gde nikakve promene nije bilo je da Brisel, London i Vašington koordinirano rade na daljem rasparčavanju srpskog korpusa u pogledu ekonomskog, političkog, kulturnog, duhovnog i moralnog stanja i statusa. Ako se to shvati onda je lako i napraviti strateguju kako se boriti protiv toga. Upravo je krivica svih srpskih vođa što to nisu shvatili na vreme. Tako je Milošević od mirotvorca na Balkanu postao balkanski kasapin, pa je Đinđić pred smrt potpuno promenio svoj odnos prema Zapada kada je shavtio šta se u suštini dešava, pa je Koštunica dao ostavku kad je shvatio da su ga šednog preveli preko vode. Zar nije onda neshvatljivo da do sada nismo naučili lekciju??

Zato ne mogu da shvatiim da posle svih ustupaka koje je učinio Tadić, Vi nalazite neko opravdanje, i još verujete da opet nećemo biti prevareni? Vi zaboravnjate na EUleks, 6 tačaka, Ustav Vojvodine, uništavanje naše privrede, brutalnu privatizaciju sa istim akterima od 2001., rezoluciju o Srebrenici, izvinjavanja i stvaranja po nalogu dobrosusedskih odnosa, Turska na štetu RS. Najviše zameram što je pustio drugo srbijance da rovare i drže medije, te gubimo sledeću generaciju mladih. Niste u pravu Antoniću! Ovo će se na žalost desiti:

"javno ću priznati da je sve ovo sa UN i MSP-om, od 2008. pa sve do danas, bila najobičniji kvislinzi, lažne patriote i prevaranti"
Preporuke:
0
0
24 četvrtak, 26 avgust 2010 01:08
Uskokovic Sasa
Ne moze se kosovska politika Tadica posmatrati samo kroz odluku msp-a i najavljenu rezoluciju u ujedninjenim nacijama. Prihvatili su euleks gotovo se rugajuci dobronamernima koji su im govorili da je to prihvatanje Ahtisarijevog plana. Onda su svakom odlukom euleksa bili strasno iznenadjeni. Svaki put su "sokirani" kada im euleks lupi novi samar. Kakav im je bio stav prema izborima koji je organizovala siptarska vlast? Koga su izabrali za minista? Bivseg Tacijevog minista. Kakvo je ponasanje tog ministra u praksi? Ko je drzavni sekretar? Oliver Ivanovic koji nikada nije imao podrsku kosovskih srba. Naravno ni na kakvim izborima nikada nista nije osvoji, ali nema veze,sledovala mu je funkcija. Na kraju odluka ustavnog suda o ukidanju kosovskog dodatka. Kao ustavni sud je kod nas nezavisna institucija? Mogao bih do sutra o tragicnoj politici prema kosovu i metohiji. Sto se tice odnosa prema imperiji. Razumni ljudi se uce na greskama svojih prethodnika. Ako je imperija prevarila Milosevica, prevarila Kostunicu, zasto je Tadic mislio da nece njega? Ako je zaista verovao u njihovu dobronamernost (posebno prilikom odluke o prihvatanju euleksa) on je zaista trecerazredni strateg. Da li je mozda imao najbolju nameru? Mozda, istorija ce to prosuditi. Ali Vi dobro znate da je put do pakla cesto poplocan najboljim namerama. On je jednostavno morao znati bolje.
Preporuke:
0
0
25 četvrtak, 26 avgust 2010 01:33
DŽon Šepard
Posle dosta vremena, vrlo odmeren i izuzetno realan tekst g.Antonića.

G.Antoniću, ne smatram da se ovim tekstom pravdate onima koji Vas vređaju ili ne razumeju, već da ste se najzad osvrnuli i videli ko Vas sledi i zašto. I dobro je što ste to najzad uradili.

Prečesto ste, nevoljno ili nesvesno, "inspirator" onima koji bi sve "preko kolena", "po kratkom postupku" ili "nek' bude šta bude". Važno je da ste se setili šta je NSPM bio i jeste sada, te da je buka koju plasiraju neki drugi patriotski sajtovi prečesto puko istresanje sopstvenih frustracija, bez ikakvih rezultata. Tako se to ne radi. Previše vremena i energije se troši za puko konstatovanje stanja, začinjeno sa ponekim glasnijim povikom za pravdom. Ako ste na to mislili, odmah sam prepoznao Vašu inspiraciju za ovaj tekst.

-----

Za one čitaoce koji od NSPM očekuju u budućnosti (ili odmah?) nekakvu stranku, organizaciju - mislim da to dočekati neće. Verovatno ne ni od "Dveri" i "Vidovdana", "Pečat" da i ne spominjem. Pitanje je kako bi i reagovali obični ljudi na suviše poznatog Vučelića, ili na apsolutno nepoznate Anđelkovića i Raduna?

Dokle god se NEKO ne usudi i odluči da NAJZAD javno pokrene inicijativu za političko okupljanje, dotle je NSPM najmanji krivac za inerciju, apatiju i ogorčenje na srpskom političkom prostoru.

Ne branim NSPM, Bože me sačuvaj, ali ovo nije mesto za "poteru" za novim srpskim "vođom". Barem se za to mesto g.Vukadinović i g.Antonić ne guraju.

Pozdrav.
Preporuke:
0
0
26 četvrtak, 26 avgust 2010 02:05
they rode with quantrill
@Imperija
"Imperija" je tu da bi se skrenula pažnja.
Kosovo je hrvatski i slovenački projekat, a ne američki. Amerikanci se, kao i mi, bakću sa zatečenim stanjem. I sa Evropom.
Velike sile su uvek postojale. I mali narodi. Ali samo Srbija ima titoiste.

"Imperija" na stranu, čestitke autoru i uredništvu na hrabrosti u "slučaju Tadić".
Preporuke:
0
0
27 četvrtak, 26 avgust 2010 02:12
Nina
Za DŽona Šeparda

Dok nam sa Zapada živo meso čupaju bez anestezije, naše vajne vođe već decenijama ne mogu ni da ustanove šta nam fali, tj. koja je dijagnoza naše bolesti, a kamo li da pronađu lek i krenu sa lečenjem. A gangrena zahvata sve dublje u sve pore tkiva! Očekujemo da pacijent ubrzo umre.
Preporuke:
0
0
28 četvrtak, 26 avgust 2010 02:59
Bojan Tripunovic
Naravno da poziv na dijalog je uvijek dobrodosao. Dijalog je aksiom. On je dobar i medju prijateljima i neprijateljima. Problem je sto veliki dio naseg naroda je u apatiji, i nema zelju da se "osvrne". 20 godina se nad nasim narodom i zemljom vrse svi moguci pritisci koje savremeni svijet poznaje. Srbija i srpski narod su prosli i prolaze kroz epopejan period. Sto se tice Vlade i Predsjednika (ja sam rojalista, tako da se nadam da ce ta institucija jednog dana biti ukinuta, ali o tom-po tom), ovo je najgora Vlada u istoriji Srba. Da li postoje pojedinci koji odudaraju od ove katastrofalne ocjene? Da, postoje. Sto se tice odbrane Kosova u sastavu Srbije, to jeste najvaznija stvar za sve nas, a opet kako to da ipak nije? S jedne strane to je apatija (opasna dusevna bolest, jos opsanija kad je masovna, a javlja se zbog krize uopste, pa i ekonomske, identiteta, smisla itd.), a s druge su ljudi nekao, podsvjesno svjesni da velike sile sve odlucuju. Da, slozit' cu se sa ovim misljenjem. "Onoliko koliko ima Rusije u svijetu, toliko ima i Srbije na Balkanu". Sto se tice Kosova i borbe za Kosovo na mdjunarodnoj sceni, cjenjeni autor ovog veoma dobrog clanka, po mom skromnom misljenju, precjenjuje ulogu Jeremica i Tadica. Da s erazumjemo, ja postujem njihov rad, (ako nije gluma), ali i da su oni bilo ko drugi, uticaj bi bio minimalan. Rusija je ta koja igra vaznu ulogu i koliko Rusija bude htjela da Kosovo ne bude samostalno, i koliko Zapad bude slabiji, toliko ce Kosovo biti manje samostalno. Naravno da mi nikad i ni u kakavom scenariju, niti pod bilo kakvom prijetnjom bi trebalo da priznamo bilo sta, a kamo li nekakavu nezavisnost na KiM. Mi moramo biti iskreni i hrabri i reci jednu prostu stvar:"Zapad, ako niej sada nas neprijatelj, a to zasigurno jeste bio, definitivno nije nas prijatelj i po svemu sudeci to nikad nece ni biti. Mi se moramo okrenuti nasim saveznicima Rusiji, Kini, Indiji, Juznoj Americi, Iranu, africkim zemljama i prestruktuirati eknomiji za narednih...
Preporuke:
0
0
29 četvrtak, 26 avgust 2010 03:01
Kosovac
U jednom ste gospodine Antonicu imali pogresnu percepciju i izveli potpuno netacan zakljucak - Da je Kostunica prepustio ceo finansijski sektor strancima - to prosto ne stoji , Kosunica je prepustio finansijski sektor Dinkicu i da nije bilo tog nuznog(stetnog) kompromisa imali bi smo ovakvu tragicnu vladu i tada , Kostunica je ceovek koji postuje pravila igre cak i u utakmici gde ih niko ne postuje , njega ne zanima politikanstvo , spinovanje ni jeftini marketinski trikovi , a to sto narod nije sposoban da to prepozna je druga stvar . Sa vladom u kojoj bar neko vredi smo se imali cemu nadati , a sa ovakvom vladom mozemo ocekivati jos veci besmisao od ovoga u kojem smo sada .
( pritom nisam clan DSS-a ,samo sam u to vreme imao utisak da bar neko iole zastupa nacionalne interese , tada je i moglo da se desi da Kostunicin savetnik Simic zapreti albancima vojnom intervencijom( u emisiji upitnik) sto bi danas bilo naucna fanstastika)
Preporuke:
0
0
30 četvrtak, 26 avgust 2010 03:15
Rade Prizrenac
Zaista nisam dugo pročitao ovako realnu analizu. Tekst je stvarno dobar, iako mnogo njih nažalost to ne shvata. Antonić je sve rekao, ja bih samo dodao da ako navedeni lakmus papir pokaže da Tadić i Jeremić nisu potpuni "kvislinzi", onda nas uskoro očekuje cepanje DS-a, to se inače "oseća" još odavno.
Preporuke:
0
0
31 četvrtak, 26 avgust 2010 03:17
Bojan Tripunovic
...narednih 50 godina saradjujemo sa tim zemljama. Nemojte da mi neko kaze kako ce nam ekonomija biti gora. Pa nasa industrijska proizvidnja je manja nego 1998. godine. Ovo je ekonomska katarstrofa. Reci definitivno NATO-u i EU-u da mi tamo ne mozemo, jer se kosi sa nasim interesima bioloskog opstanka. Naoruzati armiju i postaviti najsavremenije sisteme 300 S. Praviti nuklearne elektrane. Podrzati Srbe i Crnogorce koji smatraju Srbiju svojom drzavaom, a postriti odnose sa Crnom Gorom. (Gradjanin Crne Gore, cija Vlada je priznala KiM, cijih 50% gradjana smatra Srbe nizim bicima, ciji narko kartel hara po Srbiji, koja protjeuje Srbe i srpsku kulturu, ima veca prava nego gradjanin Republike Srpske koja blokira prizanje KiH od strane BiH, gdje gradjani Srbije imaju sva prava kao i RS-a, gdje se s licnom Srbije moze uspostaviti radni odnos). Podrzati povratak Srba u Hrvatsku, i u pasose Srbije usttampati da nije bezbjedno ici u Hrvatsku za gradjane Srbije, pozdati Grcku, nedvosmisleno, po pitanju BJR Makedonije, odnosno Skopja. Pozdrati Iran, uspostaviti odlicne odnose sa islamskim svijetom, i sa Turskom. Dati sva kulturna prava manjinama, i podrzati multikuturalnost Srbije, ali jedninacionalnost Srbije takodje. Zabraniti upotrebu rujeci "Srbijanac", jer je to semanticko-psiholosko-politicko razbijanje jedinstvenog nacionalnog korpusa Srba.
Preporuke:
0
0
32 četvrtak, 26 avgust 2010 03:21
Kosovac
Tadic se iz petnih zila uoci izbora razgoropadio na DSS da kaze s kim ce u koaliciji aludirajuci na radikale, koji su kao "partija devedesetih" jer su oni olicenje politike devedesetih a zatim on nonsalantno usao u savez sa Dacicem i tako zajedno prevarili javnost , jer je Dacic u kampanji a i dan pred izbornje cutnje izjavio da je protiv msp- sporazuma i da nikad ne bi uhapsio Ratka Mladica , i da bi najradije u Koaliciju sa Kostunicom - zar to nije najgore izvrdavanje demokratije ?
A srpski narod je tada mozda poslednji put pokazao politicku zrelost > i pro nacionalnim partijama dao vecinu , kada se pogledaju uslovi pod kojima se to desilo , mediski teror i ostalo -deluje prosto neverovatno jer racunica je jednostavna -Srbi cine 75% stanoivnika drzave, ako realno postavimo da niko od manjina ni muslimani ni albanci ni madjari nece dati glas pro nacionalnim partijama , dobijemo rezultat da je ustvari preko 70% srba dalo glas pro nacionalnim partijama sto je u ovom nemogucim uslovima za svako divljenje.
Nazalost kao rezultat svega imamo da DS partija sa 30% glasova ia predsednika, premijera ,gradonacelnika Beograda ,premijera Vojvodine .vlast u svim vecim gradovima... Zar to nije diktatura ?! Zar se njoj moze naci opravdanje ?
Preporuke:
0
0
33 četvrtak, 26 avgust 2010 03:33
Srboljub Savic
Pokusaj profesora Antonica da oceni delovanje Predsednika Tadica i ministra Jeremica u borbi
za KiM, prihvatam kao delo intelektualca.
Iako je g. Jeremic ministar u Vladi, prema onome
sto se od njega, moglo procitati i cuti, verujem
u njegovu iskrenost. Ulozio je svu svoju mladalacku
energiju i znanje u naporu da postigne "nemoguce".
Njegov rad urodio je, ipak, paznjom UN, podelom
sudija MSP i na kraju otvorenom pretnjom "speaker"-a "Sile".
[Ponovo isticem primer Istocnog Timura, koji je
veoma lako "prosao", iako je opasan presedan.]
Da je pravni tim bio kvalifikovan (da poznaje, ne
bas tajne postupke i strategiju anglosaksonskog
prava), pitanje MSP bi moglo biti usmereno na
legalnost vojne okupacije i nasilno i nezakonito
odvajanje teritorije-suprotno vazecim (iako, sada
vidimo, ne bas eksplicitnim) zakonima, vec prihvacenom misljenju "Badinterove Komisije" i jos
cvrsce-Rezolucije 1244.
Predsednik Tadic nije ni smeo da se drukcije postavi prema KiM, iz nekoliko bitnih razloga
(Ustav, pre svega). Medjutim, kako je njegovo delovanje, znatno sire, to mu se "epizoda KiM"
tolerise. U odrzavanju interesa "Sile", dao je
dovoljno dokaza, uspesnim izvrsenjem zadataka.
Strategija "odbrane" i Vojska Srbije, niz prakticnih aspekata prema NATO na tlu Srbije,
bez ikakvih prikrivanja, spremaju se za zavrsni
cin u Skupstini.
APV, Euleks, Deklaracija o Srebrnici, do "gosto-
vanja" u Novom Pazaru (za goste se istice zastava),
samo su neke indikacije.
Ne verujem u lukavost ni "prevejanost" naseg Predsednika, ali ne sumnjam u sposobnost "Sile".
[Ona veruje da je NDK "svrsena" stvar, a to joj je
potrebno za "pokrov" jos jedne starteske pozicije ka okruzenju Rusije.]
Zbog (nama) mnogo toga, svestan ili ne, Predsednik,
Vlada ("fantasticna" koalicija) i DS, obezbedjuju
"stabilnost", do daljeg. NSS je stvorena, da razbije radikalsku (nepodobnu) snagu i da pripremi
rezervnu "fantasticnu" koaliciju i kontinualnu
"stabilnost".
Nijanse ili ...
S. Savic
Preporuke:
0
0
34 četvrtak, 26 avgust 2010 05:11
Troglavski
MSP nije vazan, Generalna Skupstina ista tako nije vazna. (SB je vazan, ali tu imamao veto)

Vazno je da Srbija pokazuje da je 'zainteresovana'.
U slucaju da Srbija 'ohladi', pocece nova priznavanja, a to bi bilo najgore.

Jeremic me iznenadio pozitivno!
Preporuke:
0
0
35 četvrtak, 26 avgust 2010 05:13
saša r.
Sudeći po pojedinim komentarima, pored onolike gomile nezajažljivih trutova i poltrona iz vlade i opozicije, budući krivac za sunovrat Srbije biće dvojac Vukadinović - Antonić! Zanimljivo!
Hajde ovako, da ne bude opet prepucavanja ko je slobista, tadićevac, šešeljevac, tomista, koštuničar itd, da rezimiramo čiste rezultate vladavina, bez osuda.
Sloba - izgubljena Krajina, sankcije na Drini, dejtonski sporazum na priličnu štetu tamošnjih Srba, sa Kosmeta otišla naša, a došla okupatorska armija, otvorene prve kancelarije CIA u Srbiji.
Koštunica - izručeni najbolji oficiri Hagu, počelo rasturanje vojske i uništavanje borbene tehnike, potpisan pogubni sporazum s NATO paktom, prodaja firmi strancima po bagatelnim cenama. CIA, MI-6 i hrvatska obaveštajna služba krstare Srbijom uzduž i popreko.
Tadić - potpuno razbijena vojska i borbena tehnika, vojska i policija se sprijateljile s okupatorom, završene ostale rasprodaje firmi strancima, počelo razbijanje zemlje na regije, proturena napumpana srebrenička rezolucija, potpisan sporazum s Turskom i BiH na štetu braće preko Drine, izvinjavamo se kome god stignemo.
Zajednička crta svih ovih vladavina su siromašenje naroda i enormna bogaćenja prebogatih. Tu su svi bili podjednako uspešni, svi za jednog i svako za sebe, kako vlade tako i opozicije.
Preporuke:
0
0
36 četvrtak, 26 avgust 2010 06:15
Zoran Tucaković
Da li je trebalo uopšte pokušavati, pošto smo na kraju izgubili? Odgovor na ovo pitanje zavisi od naše životne filozofije: treba li se, uopšte, boriti sa nekim ko je jači, ili ne. Oni koji na ovo pitanje odgovaraju odrečno, danas su mahom u drugosrbijanskom taboru. Oni koji odgovaraju potvrdno, danas su, mahom, u patriotskom taboru. Neobično je da ovu, tipično drugosrbijansku logiku, ponovo nalazimo kod nekih patriota.

Kada se stvari ovoliko uproste, onda bi trebalo da se i odgovor sam nametne. No, polazi se od premise da je "borba" ovo o čemu smo tolikih meseci unazad obaveštavani, a što je praćeno hvalospevima našoj mudroj doiplomatiji uz ničim neizazavano ulivanje optimizma. Dakle, treba zaboraviti sve ono što je kritička javnost unapred nagovestila povodom ishoda takve "borbe", i "junaštvo" meriti isključivo spram "otvorenih kvislinga"? Eh, da nas ne izneveri kineski sudija svojim povlačenjem, kud bi nam bio kraj?!

Savršeno je jasno da, dok postoji Savet bezbednosti sa svojim ustrojstvom (stalne članice, pravo veta), nema nikakve potrebe da se upuštamo u avanture, stavljajući na kocku ono što je nesporno naše, po međunarodnom pravu i pravdi Boga istinoga. Toliko!
Preporuke:
0
0
37 četvrtak, 26 avgust 2010 06:37
dragoslav pavkov
Pošto nemamo savršeniji način za postizanje pravde ne preostaje nam ništa do da uredno beležimo sve brljotine koje predsednik države i Stranke pravi nadajući se da će vladati večno.
To je misija koju ispunjava NSPM.Autori i redakcija se (po mom shvatanju) trude da priteftere i analitički raspetljaju teme koje naša "politika" svakodnevno nameće.

Jedna od takvih tema je sigurno i dilema jesu li predsednik Srbije i ministar inostranih poslova

a)izdajnici i strani plaćenici,

b)patriote koje se prema svojim sposobnostima i u skladu sa normama koje propisuje tzv. međunarodna zajednica bore za interese Srbije ili

v)grupa neznalica,pripadnici jednog kruga ljudi koji su kao sinovi poznatih/pametnih roditelja jednostavno kaobajagi genetski predodređeni za "velika dela".

U slučaju da je tačno ono pod a)ceo problem bi lako rešio sud.
Ako je tačno ono pod b)-morali bi smo da se zamislimo nad samima sobom;
Nismo li mi patriote (one prave) svojom neaktivnošću i bahatošću omogućili Demokratskoj Stranci da uz pomoć nacionalnih manjina,NVO i tajkuna izviče Tadića,Idole,G17+ i Verana Matića
za prinudne upravnike državom?Ko od nas je na dan izbora pod ruku uhvatio svoju gluvu babu i prethodno joj rekavši koji broj da zaokruži,odveo je na biralište?
Koliko u dijaspori ima patriota koji su našli stotine razloga da ne odu do konzulata ili ambasade i glasaju?Jednima toga dana dolaze u goste deca iz drugog grada,druge je nešto steglo u krstima,treći "znaju" da će bez obzira na njihov trud "žuti" svejedno pokrasti izbore...
Preporuke:
0
0
38 četvrtak, 26 avgust 2010 07:03
dragoslav pavkov,nastavak-
Ali,jesmo li pokušali da smenimo ove "žutaće" na izborima?
Ne,braćo i sestre,dame i gospodo,drugovi i drugarice: Učinili smo sve da im omogućimo da nas zajašu "vo vjeki vjekov"!
Lično sam član jedne patriotske stranke od stručnjaka okarakterisane kao desničarske;Ne guram se na političku funkciju,ali ne bežim od rada u stranci i davanja podrške stranačkim aktivnostima (kada ih ima).
Od početka godine pozvan sam na stranačku slavu,lokalne izbore gde sam trebao da lobiram za osobu koja je ko zna kako određena za kandidata u mojoj MZ i na jedno književno veče.
Istovremeno,moj komšija koji se učlanio u DS da bi dobio posao (inače je kaže Radikal),dva puta mesečno ima sastanke mesnog odbora svoje stranke na kojima sasvim ozbiljno raspravljaju o akcijama koje planiraju,analiziraju naše greške i trude se da ih ne ponove,i zašto ne-svoje stranačke drugove informišu o tome ko će iz koje firme ići u penziju,koga ONI imaju tamo i kakve su šanse da zaposle nekog SVOGA...Razgovarajući u svojoj stranci o ovome,doživeo sam da me opštinski funkcioner koji se svojom političkom funkcijom bavi profesionalno (bez obzira na rezultat izbora) "provali",tj. da meni nije bitno šta je u nekoj novini koja ima tiraž od 5000 prodatih primeraka rekao predsednik stranke,već bih "izgleda zaposlio nekog svog"...Na moje pitanje kako misli da pobedi na sledećim izborima i zašto misli da je nekom glasaču bitno da ON ostane na funkciji,reče da je takvo pitanje ispod njegovog nivoa,i da na takav način neće da raspravlja.
Ako taj opštinski ćata ima toliki "nivo" tj. ego,šta mislite koliki je članovima Glavnog odbora?

A moj komšija je sve bliži tome da Radikali i nisu baš nešto bez Šešelja,dok se Boris baš ono,bori za SVOJE.

Ako je tačno pod v),opet se postavlja pitanje kakav smo to narod kada verujemo da neko kome je otac akademik "po difoltu" mora biti pametan i sposoban?
Preporuke:
0
0
39 četvrtak, 26 avgust 2010 07:10
Drago Sten
Mnogo je tu mudrovanja, nagađanja i pogađanja, naš narod veli "cinculiranja", ovo ovako, ono onako.Mnogo polutonova, nijansi, lovljenja nekog smisla koga u ovom besmislenom svetu nema.
Šiptari to čine jednlostavno i precizno.Gde treba podmitiš, kad osetiš da je neko slab pripretiš, kad te nemo moćan pordržava služiš se silom,protivu onoga kop ti smeta, stalno uspevaš da budeš pod nečijim skutom i neprestano u ofanzivi.Pazite svi su oko nas u ofanzivi a mi se motamo i zamotavamo u neke rasprave koje ničemu ne vode i malo šta znače.Mi smo neki odjednom smotan narod , svi od reda i kad smo za i kad smo protiv.Treba udarati kad se može, ponekad i kad se ne može, treba imati bezbroj inicijativa i biti s nariodiom i stvarati taj narod uz tu politiku i buniti se svim sredstvima , ptoriv celog sveta ako već nas taj svet drži na žrtveniku pa kud puklo da puklo.I moraju svi oko nas da oseste da smo protibvni da ne damo i da stojimo na svim branicima a ne da se ptreganjanmo ovo jeste ono nije i da međusobnmo lomimo koplja oko raznih , ajde da ne kažem reč, pred seka persama.Treba da se zna da postoijimo da se bunimo.Zatvorimo mi njima sve prolaze u Evropu kad oni zatrvarau nama proplaze do našeg sveta.Odmah šamar njima a ne samo oni šamar nama.Oni to jedino razumeju.Sve je ovo što činimo lepo i kulturno ali krokodilova je istina da jede a ne da se prenemaže.
Preporuke:
0
0
40 četvrtak, 26 avgust 2010 07:29
dragoslav pavkov,nastavak-
Šta je to Tadić napisao,objavio,uradio u svojoj struci i kao uniministar u dve vlade postigao što su glasači upamtili i dali mu glas?
Naravno ništa-sve je čisti marketing.
Kao ona kantri pesma koja ima samo naziv ali nikad nije snimljena,a postigla je visok plasman na nacionalnoj američkoj top-listi...

Tadića vole i za njega glasaju Srbi poput Mihajla iz Grbićevog "Evropskog špijuna",Srbi koji još uvek imaju radna mesta kod države (policija,BIA,vojska,prosveta,pošta,kultura...)penzioneri (ga baš ne vole,ali shvataju da on ima priključak za strane fondove iz kojih se isplaćuju penzije),Srbi koji su na nagovor njegovih "eksperata" digli kredite pa se plaše aktiviranja hipoteka u slučaju velikih promena u društvu koje bi mogle dovesti do smanjenja njihovih prihoda...

Tadića takođe vole i pripadnici manjina (nacionalnih,seksualnih,"ranjivih grupa")koji iz nekog razloga vole da slušaju to što im govore njegovi spin-majstori,a ne vole ono što urlaju navijači i frfljaju neotesani patriotski intelektualci koji misle da će na svoju stranu prešaltati pedere tako što će ih strpati u ludnice,i Cigane koje će zaposliti kod naprednih poljoprivrednika na poljskim radovima,umesto što kradu poklopce šahtova i spomen ploče...

Svi pobrojani znaju da je to marketing poput "veniša" koji skida SVE fleke,ali vode se logikom "da otplatim još koju ratu,da pre penzije zaposlim sina/kćer,da izradim još koji "projekat",da maznem još koju proviziju..."

Verujem da moja razmišljanja mnogi Srbi vide kao površna i usmerena prema samo jednom krivcu za situaciju u kojoj se nalazimo...
Ali moram da ponovim: Na našim izborima glasamo mi Srbi i državljani Srbije drugih nacionalnosti.Hajde da najpre mi sami utvrdimo koliki je naš nacionalni kapacitet za promene.Ako na izbore prosečno izađe manje od 60% građana-gde su onih 40%?Kada njih nagovorimo da izađu i glasaju za patriotsku opciju,možemo da se posvetimo stranim dušmanima i teorijama zavere.
Toliko.
Preporuke:
0
0
41 četvrtak, 26 avgust 2010 08:10
Vrt iz Toronta
Recimo da kosovari pristanu na široku autonomiju i Tači postane Tadićev Predsednik Vlade...a šef NATO baze na kosovu ministar odbrane Srbije,Nikolić Ministar Inozemstva...
Ili recimo da Tadić* Jeremić nastave da brane već oteto i da izgubimo Sanđak,Vojvodinu i Republiku Srpsku..milom ili silom...
Imperija želi Beogradski pašaluk...i to tako da unisti srpski koren..za sva vremena..Tako su Nemci obećali Papi..
Antonić je u pravo što brani Tadića u ovom slučaju jer je sve gotovo.
Niko tu više nemože ništa.
Tadić je odradio svoje i postaće kao Anđelina ...neki ambasador dobre volje..negde daleko..A vi ćete ostati tu da mudrujete...Šta nam bi!
Sreća u nesreći...sukob Izraela i Zapada sa Iranom može da donese neki boljitljk Srbiji ali to je sve bez veze..
U nekoj kući na pančevačkom putu koriste GUUGLE da prevedu ovo pismo na engleski..Toliko im je važno šta mi piskaramo..
Preporuke:
0
0
42 četvrtak, 26 avgust 2010 08:58
zapazanje,
@DŽon Šepard


“G.Antoniću, ne smatram da se ovim tekstom pravdate onima koji Vas vređaju ili ne razumeju, već da ste se najzad osvrnuli i videli ko Vas sledi i zašto. I dobro je što ste to najzad uradili.”

Gospodine Shepherd, citaoci NSPM-a nisu stado ovaca kojima treba cobanin da ih vodi, niti bi prof. Antonic trebao da bude pastir koji svira patriotsku frulu I predvodi rodoljubivo stado. Citaoci NSPM-a su ljudi koji misle.
Mada sam sigurna da gospodin Tadic&Co smatraju da je narod (bilo koji) obicna pucina=stoka jedna grdna=mediokriteti=nesposobni za donosenje znacajnih odluka. Za uzvrat sebe vide kao (pastire)elitu=najsposobniji deo naroda=jedino oni imaju pravo na donosenje vaznih odluka. Dakle jedno vrlo “demokratsko” vidjenje naroda. Sa svojih nadmenih, arogantnih visina ne shvataju da je lako biti opasan igrac u Beogradskoj carsiji I sa sigurnom zaledjinom. Izlazak na svetsku vetrometinu je ogoleo njihovu nejakost i nesposobnost za donosenje istorijskih odluka sa nesagledivim posledicama, a sve u ime I za dobrobit “svoga srpskog stada”.
Preporuke:
0
0
43 četvrtak, 26 avgust 2010 09:01
Anta
Teza da je Tadić mogao bez problema da prizna Kosovo, učlani Srbiju u NATO i sve ostalo, bez ikakvih političkih posledica po svoju vlast je potpuno neutemeljena...Da je to sve već uradio da li imate ideju o čemu bi se govorilo u drugom dnevniku evropske Srbije.... juče je u tom dnevniku potrošeno 20 minuta na ogroman uspeh fudbalera Partizana koji su se plasirali u neko takmičenje... čak je i neizbežni Gorčin morao da objasni zašto je to dobro za Srbiju....
Preporuke:
0
0
44 četvrtak, 26 avgust 2010 09:09
Sergej Bulajić
http://www.mondo.rs/s180754/Hronika_i_Drustvo/Raseljenima_s_Kosova_iskljucena_struja.html
Treba li davati još neki komentar posle ove jutarnje vesti. Da li bi jednom normalnom čoveku palo na pameta da uradi ovako nešto?! Ovo je klasičan primer zle namere režima i njihovog odnosa prema onima koji su dovoljno poniženi.
Opet i uvek "Riba smrdi od glave" i niko me ne može ubediti u suprotno, jer je tako u ovoj jadnoj zemlji od kako sam živ. Sramota!
Preporuke:
0
0
45 četvrtak, 26 avgust 2010 09:14
Triba
Relativno gledano, recimo prema opoziciji u vidu Nikolica i Vucica, nema spora, zaista se Tadic moze sasvim ubedljivo naslikati kao patriota. Medjutim, taj podzemni centar za proizvodjenje politickih alternativa u Srbiji (svima nam dobro poznat), uopste ne sumnjam,sutra ce izroditi opciju prema kojoj ce Nikolic izgledati kao covek integriteta i grandiozne nacionalne vizije. Da li to znaci da cemo podrskom Nikolicu i tada nastaviti da igramo ovu beskrajno jalovu igru sa sasvim izvesnim krajem - tipa cuti, nije on bas toliko los.....
Preporuke:
0
0
46 četvrtak, 26 avgust 2010 09:40
Rainbow F Randolph
@nataša

Hm, interesantno viđenje problema. Vrijedi razmisliti o Vašem komentaru.

Ali ipak, nije uljudno da poredimo Lazara sa Tadićem, Jeremićem i Miloševićem. Ipak je ovo drugačije vrijeme.
Preporuke:
0
0
47 četvrtak, 26 avgust 2010 10:09
Biljana Nikolić
1. - objektivno- Jeremić i Tadić su odredili pravni tim za MSP. Taj tim je morao temeljnije da odradi posao. Svako obraćanje sudu je poput postavljanja jednačine sa više promenljivih pa su i rešenja drugačija, i zato se u formulisanju pitanja ili tužbe sudu (jednačine) mora biti oprezan, temaljan, lukav...
1a. - subjektivno - umorna sam od predstavljanja neuspeha kao najboljeg rešenja.

2. - objektivno - Tadić je bio ministar telekomunikacija i odbrane u ranijim vladama pa Predsednik Srbije, sada več drugi mandat i drži sve konce u svojim rukama, sa kojim uspesima se može pohvaliti?
2a. - subjektivno - ne mogu više da budem zadovoljna što postoji teži porazi i gore stanje u svakom pogledu od ovog danas. Devedeseti me je SPS ubeđivao da su porazi u ratovima koje ne vodimo u stvari naše pobede, a danas da SU NAM SVI KOJI SU PROTIV NAS - PRIJATELjI.

3. - objektivno - mahanje blagodetima EU koje samo što ne stignu i tako već 10 godina od strane DSa a, kako ste sami rekli, resursi u Srbiji sve tanji i prvak DS pruža sve manji otpor nikako nisu osnova za poverenje.
3a. - subjektivno - jasno mi je da će SNS biti još popustljiviji prema EU, ali mi nije jasno ѕašto SNS ima toliku podršku glasača?
Preporuke:
0
0
48 četvrtak, 26 avgust 2010 10:54
Balakaha
Mislim da je g. Antonić ovog puta prekombinovao ovu varijantu sa "jednodimenzionalnim izdajnikom" Tadićem (možda bi Momo Kapor rekao:"Preučio"). Tadić nam je 2008. ponudio neku politiku koju će sprovoditi u narednom periodu ("i Kosovo i EU"). Sada nam je svima belodano jasno da od ove politike nema ništa. I stoga najprirodniji i najlogičniji potez je bio da se ponovo raspišu izbori i ustanovi se koja je politika koju je spreman naš narod da istrpi u budućem periodu. Bez ovog poteza sve drugo je muljanje i džaba se, g. Antoniću, trudite da branite ono što je neodbranjivo. Predsednik i Vlada više nemaju legitimiet.
Postoji logički test koji se zove "Okamova oštrica" i koji kaže da je od mogućih rešenja najbolje ono koje ima najmanje pretpostavki i hipoteza. Po Okamovoj oštrici pravi demokrata bi raspisao izbore.
Preporuke:
0
0
49 četvrtak, 26 avgust 2010 11:17
Miroslav Đukić
Moram da priznam da se i sam dvoumim između "starog" i "novog" patriotskog razmišljanja, kad sagledavam učinak predsednika Tadića i ministra Jeremića. Plašim se i da me kompletan dojam vuče više na "staro" nego na "novo" Smatram i da će se okolnost što je, posle ekonomije, prepustio Imperiji i medije i kulturu, predsedniku Tadiću obiti o glavu. Upravo je sam doveo sebe u situaciju da se i ovaj i ovakav minimalni otpor od njegove strane posmatra od strane Imperije kao nedopustiv. Razmeđe koje je g Antonić postavio (hoće li menjati tekst rezolucije ili ne) je zaista linija razdvajanja koja deli Vuka Brankovića od Marka Kraljevića.
Preporuke:
0
0
50 četvrtak, 26 avgust 2010 11:33
Goran Jevtović
Radi se o kvalitetno planiranoj i precizno vođenoj izdaji i razbijanju Srbije! Njenom rastakanju, usitnjavanju, ponižavanju... reč je o klasičnim stogodišnjim, osvetničkim ciljevima, da se ne vraćam u vreme Cara Dušana.

A što se tiče onih zastava NATO i drugih, nemojte se zavaravati. I to je deo precizno utvrđenog plana. Kada bi smo sada potpuno jedinstveni konkurisali, nebi nas primili! Zašto? Pa upravo zbog gore navedenog. Moraju imati dežurnog neprijatelja usred Evrope. Moraju imati stalnu neuralgičnu tačku. Pa pobogu, šta bi radila Međunarodna krizna grupa tzv. Imperije. Čime bi se "zabavljali" i destabilizovali onu stvarnu Evropu i evropske vrednosti (ne mislim na EU).

Dakle, vode nas kvinslinzi eksperti (za mene nisu, vrlo su provodni i deluju naivno) i dok to ogromna većina naroda ne shvati i ne povrati snagu od Boga i Rusije, ništa nam ne vredi.

Srdačan pozdrav.
Preporuke:
0
0
51 četvrtak, 26 avgust 2010 11:33
Sale
Samo vi 'nijansirajte'. Meni je sve jasno još od prihvatanja euleksa.
Preporuke:
0
0
52 četvrtak, 26 avgust 2010 11:37
Mili
Savršeno artikulisano, argumentovano i sa pozivom na diskusiju u okvirima uljudnosti. Još jednom bravo za g. Antonića.
Preporuke:
0
0
53 četvrtak, 26 avgust 2010 11:51
Baja Patak
Bože, kako ovo vreme, sa neizvesnošću hoće li doći do izmene teksta predloga srpske rezolucije, (ili neće),sa sve jačim pritiscima Zapada na Tadića i njegove neodoljivo podseća na one sudbonosne dane u julu 1914 godine i ultimatum Austrougarske Srbiji!
Istorija se, zaista, ponavlja - jednom je to tragedija, drugi put farsa. Srbija je onom tragičnom periodu 1914 g. imala bar kakve-takve saveznike. Sada ih nema. Na svom čelu je imala ljude duboko odane svom narodu i državi (kakvi-takvi da su bili). Sada ih, avaj, nema - a hijene vrebaju da zasednu na njihovo mesto.
Dakle- očekujem (mada se molim Bogu da nisam u pravu) da će sada biti prava, neukusna farsa i da će doći do popuštanja u poslednjem trenutku. U tom pogledu, slažem se sa odličnom procenom g. Antonića da će se onda definitivno videti "ko je vjera - a ko li nevjera".
Preporuke:
0
0
54 četvrtak, 26 avgust 2010 11:58
they rode with quantrill
„Staru“ patriotsku misao, koja je dominirala u delu vladajućih krugova devedesetih, odlikovala je, često, brutalnost, arogancija, bezobrazluk, paranoično korišćenje „teorije zavere“, i monopolisanje patriotizma (često i u sasvim utilitarne svrhe).

Pa kad nije imao ko. Skoro svi školci su bili titoisti. Nešto malo komunista, antikomunista, nacional-romantičara, liberal-romantičara...

Podsetio bih vas da je selo do kraja listom ostalo uz Slobu.

"Ne znam otkud vama ljudima školovanim tako mišljenje o nama seljacima. Mi, bre, ne mislimo ni o svojoj stoci ko što vi školovani mislite o nama, a juče ste se preobuli. Juče ste bacili opanke i obojke... i zaboravili čiji ste.
E pa, eto, tako ja mislim da su nama prošlog rata izginuli i preko Albanije satrveni školci koji su znali ko su i čiji su..."
(Knjiga o Milutinu, Danko Popović)
Preporuke:
0
0
55 četvrtak, 26 avgust 2010 12:36
putokaz
Mislim da je, pogotovo posle ovog razjašnjenja g. Antonića sve jasno. Barem onim iole razumnim i dobronamernima. Ostali dolaze i prolaze sa svojim idejama i interesima, a NSPM je bio i ostaje kao pouzdan putokaz i svetionik na srpskom političkom moru.
Preporuke:
0
0
56 četvrtak, 26 avgust 2010 12:48
zvezdarac
Sećam se da je pre nekih godinu dana gospodin Vukadinović utvrdio kako je spoljna politika Srbije "ili genijalna ili šizofrena". I tada je rekao kako će vreme pokazati, ali da se njemu čini da je ipak ovo drugo.

Ne verujem da gospoda Vukadinović i Antonić (neka mi se oprosti ako bezrazložno njihove tekstove ocenjujem zajednički) sada misle da je Jeremićeva diplomatija genijalna, ali očigledno je više ne ocenjuju kao šizofrenu. Ipak, najvažniji stav o toj diplomatiji, koji ja čitam iz tadašnjih i današnjih tekstova, je uverenje da je ona iskrena i dobronamerna. Lično mi je jako teško da poverujem i u jednu reč - a kamo li u čvrst stav - bilo kog člana DS, ali uveravam sebe da i ovaj put treba verovati Vukadinoviću i Antoniću.

Pogledajmo na diplomatsku borbu oko Kosova i Metohije malo šire. Teško je poverovati - u tome moram u potpunosti da se složim sa gospodinom Antonićem - da su svi ti svetski političari odlični glumci koji igraju unapred napisanu predstavu. Meni se čini da je ta diplomatska borba Srbije protiv NATO imperije donela zgodnu monetu za trgovinu velikim silama kao što su npr. Kina ili Rusija. Svedoci smo da se kineski sudija povukao iz veća MSP kad su etničke tenzije u kineskim pokrajinama prestale, da je Rusija trajno ušla u Osetiju i Abhaziju a ublažila svoje izjave o Kosovu i Metohiji. Naravno, ne možemo znati čime sve velike silu trguju, ali želim da kažem da je teško procenjivati ulogu Jeremićeve diplomatije bez uzimanja u obzir ponašanja velikih sila.

Na kraju, hvala profesoru na sveobuhvatnom tekstu, koji pravilno utvrđuje trend opadanja otpora okupatorima kod vladalaca Srbije, oštro kritikuje najveću opozicionu stranku (o kojoj se na ovim stranicama pisalo kao o "ketmenu"), i poziva na otvoren i dobronameran dijalog celokupne "patriotske kritičke inteligencije".
Preporuke:
0
0
57 četvrtak, 26 avgust 2010 13:04
Jedan pažljivi čitalac
Štaviše, oni koji ne posmatraju stvari crno-belo, oni koji nisu namerno slepi za nijanse, mogu jasno da vide kako je Imperija nezadovoljna Tadićem, i kako mu je već spremila zamenu.

Citirana rečenica je pravi primer neiznijansiranog pogleda. Imperija tako radi - zadovoljna ili ne! To je prosto njen operativni metod, čista praksa; ona uvek i za svakoga ima zamenu kao deo kontrolnog paketa, kao instrument i - bič! Bič je prethodno bio Jovanović, sada je Nikolić. Izmena je nastala kao rezultat "prihvaćene realnosti" da ovaj prvi ne može dobijati puno glasova, a ovaj drugi može ih dobiti najviše! I ambasadori (operativci) su uradili svoje! Nije im bio potreban nikakav novi nalog odozgo, radili su po postojećem - opštem nalogu, očigledno, širokog operativnog spektra! Dakle, Tadiću je samo jasnije predočeno nešto što on zna već iz sopstvenog iskustva - tek da bude brži! Kako što rekoste: "I nije priznao secesiju Kosova". Pa, verovatno da skoro i neće na onaj način kako rekoste da bi mogao (sa sve NATO-om i Tačijem). Uostalom, u tim poslovima nikad i nije išlo baš sve odjednom, u paketu; i uvek se pravdalo izborom manjeg zla!
u odnosima SAD i Srbije moglo bi da dođe do zahlađenja“, a „proces evropskih integracija Srbije da bude odložen“...
Zaista ne shvatam čemu tolika komocija da se čak i mnogobrojne javne izjave visokih europskih zvaničnika, a posebno, sasvim neupitno svedočanstvo Vilija Vimera (naknadno potvrđeno u intervjuu Večernjim novostima) tretira kao nekakva "teorija zavere"?! Samo u tom maniru posmatrano, (dakle, baš kako ova vlast i želi), izjava kako će „proces evropskih integracija Srbije da bude odložen“ može se doživeti kao nešto novo, tj. kao nova, realna pretnja (a "naši" su je izbegli, jel` da?).
Posebno pitanje, naročito u svetlu aktuelne krize, upravo bi trebalo da bude: ima li taj stav snagu realne pretnje za Srbiju ili (samo) za ovu vlast?!
I ostavka Leona Koena je, tek tako, samo "lični čin"! Drugačiji pogled = t. zavere?!
Preporuke:
0
0
58 četvrtak, 26 avgust 2010 13:12
Siniša Stefanović
Meni se baš sviđa šta prof. Antonić napisa u zaključnom delu članka: svrha NSPM nije da ruši ovu ili onu vladu već slobodna debata slobodnih ljudi. To je samo jedan od doprinosa jačanju duha demokratije u Srbiji i ništa više.

Kome se analize Antonića i Vukadinovića ne dopadaju neka sedne i neka napiše kontranalizu i potpiše je punim imenom i prezimenom umesto da insinuira i dobacuje iz prikrajka. Njihovo je pravo i sloboda, a u ovom slučaju očigledno i hrabrost, da kao i do sada misle i pišu šta smatraju istinitim i da plivaju protiv struje koliko žele. Dozvolite da kada već rade imaju pravo i da greše, a da li greše, pokazaće se već.

Sugerisao bih prof. Antoniću da što skorije dobavi i ovde objavi tekst ili video programskog govora Vuka Jeremića na Fakultetu političkih nauka: to je vredan dokument i snažan argument za svaku analizu koja za predmet ima spoljnopolitičke aspekte kosovometohijskog problema. Pa neka po Generalnoj skupštini UN "cveta hinjadu analiza" o toj temi.
Preporuke:
0
0
59 četvrtak, 26 avgust 2010 13:13
nataša
Biće pravi trijumf srpske diplomatije ako ne povuku rezoluciju. Ako je ne bude onda je to trijum Imperije i definitivni slom Srbije.
Dakle, nisam glasao za Tadića, ne bih prihvatio ni jednu funkciju koju bi mi on ponudio, ne bih sarađivao ni sa jednom srpskom institucijom dok je on na vlasti, ni povišicu plate ne bih uzeo od njega, ali rezoluciju u Generalnoj Skupštini podržavam bez ostatka.
Preporuke:
0
0
60 četvrtak, 26 avgust 2010 13:15
Velja
Velika zahvalnost profesoru Antoniću za iscrpan odgovor kritičarima i ton kojim odiše, a koji predstavlja primer za ugled. Šta i kako god mislili, ostanimo dobronamerni. Dijalog je preduslov sabornosti, a ona je baš sada nužna. Jer, "niko nezna sve, - samo svi znaju sve".

Šta su sami o sebi mislili Kvisling, Peten, gen. Milan Nedić, pa ni sadašnji, niti možemo znati, niti je od uticaja za tok istorije. Takođe je malo bitno da li "očigledno nije marioneta koja automatski izvršava naloge imperijalnih službenika" ili to čini nevoljno i u iznudici. Autoritarni vladar ipak jeste, kako po stilu vladanja, tako i uzurpirajući prerogative koje mu po Ustavu ne pripadaju.

Profesor (ne prvi put) savršeno uočava da svaka vlast na sve nižem nivou pruža otpor Imperiji. U zabludi (ili ne) da će lakše odoleti sužavajući front, gubili su jedan po jedan oslonac na kome otpor počiva. I nije abolirati nikoga od prethodnika, a još manje one koji se sada za prinudne upravnike kandiduju.

Ono pak što sadašnjeg najviše tereti jeste urušavanje ostatka ekonomskog, kao i kulturnog i simboličkog potencijala. O vojnom, obrazovnom, duhovnom (SPC), moralnom, psihološkom i dr. da i ne govorimo. Kada proda Telekom i EPS hoće li uopšte više biti važno koji će kapetan i sa kojim kormilarom nasukati olupinu? Tadić sa Jeremićem ili Nikolić sa Vučićem ili Čedom?

A šta mi činimo? Debatujemo o tome da li je malo više ili manje patriota, vispren i demokratičan, nego kolaboracionista, ograničen i autokrata. I pritom jedni druge na sličan način kvalifikujemo.
Oni koji više vole da im brod potone naglo i da se brzo udave optužuju druge, koji bi da to potreje u nadi da će u međuvremenu nešto krupno da se promeni. Promena se pritom priželjkuje isključivo spolja, jer sami ništa ne preduzimamo, niti imamo nameru.

Jesmo li već skuvani kao ona poslovična žaba, ili još ima nade da se pridignemo iz hibernacije?
Preporuke:
0
0
61 četvrtak, 26 avgust 2010 13:18
Zoran Popović
Kao prvo, iskreno mi je žao što g. Antonić nastavlja sa eksploatacijom ove teme. Obrazloženja imaju manje utemeljenje od mišljenja MSP o legalnosti izjave o nezavisnosti skupštine Kosova, iako podjednako loše zvuče.

O tzv. srpskoj deklaraciji u GS OUN se neće ni glasati. Tačnije, ubuduće u OUN se neće glasati o bilo čemu što ima veze Srbijom, pa i KiM. Možda je to najbolje za sve.

Tadić sigurno nemože "mirno da istakne NATO zastavu na skupštinu ili da se rukuje sa Tačijem" i nastavi da vlada do 2013. godine. Žao mi je što brzo zaboravljate. Zaboravljate na politički put BT do predsednika, njegove izjave i dela.

Uzgred, nepristojno je praviti poređenja u kombinacijama Milošević-Koštunica-Đinđić-Koštunica-Tadić-Vučić, jer vrlo dobro znate da se to nemože porediti. Porede se vladavine na istom nivou ili samo predsednici stranaka. Kako su u Srbiji stranke sve, onda i ovaj tekst je dobar prilog sagledavanja srbijanskih metastaza.
Preporuke:
0
0
62 četvrtak, 26 avgust 2010 13:39
Milos Stankovic
Mislim da prof. Antonic nije postavio stvari kako valja. Tacno je da je jedina pozitivna strana Tadiceve sestogodosnje vlasti u kontinuitetu vezana za slucaj pred MSP. Da li je to dovoljno za zakljucak da Tadic radi u interesu drzave i naroda?

Tadic navodno radi za ostanak KiM u sastavu Srbije, a prihvatio je Euleks koji sprovodi Ahtisarijev plan. Vojvodinu je, protivno raspolozenju glasača, vratio na stari put separatizma, valjda da bi uništio jedinu pozitivnu tekovinu Miloševićeve politike. Da ne spominjem da sve vreme radi na granici ustavnosti pošto je on faktički predsednik vlade. Da ne spominjem katastrofalan Zakon o informisanju i stanje u medijima.
Mislim da g. Antonić preuveličava ulogu i značaj ministra Jeremića i u vladi i u DS.
Preporuke:
0
0
63 četvrtak, 26 avgust 2010 13:54
brm
"On je počeo da popušta zahtevima Imperije ne samo na ekonomskom, već i na kulturnom i simboličkom planu (predaja kulture u ruke drugosrbijancima, deklaracija o Srebrenici, gej parada, itd.). Ipak, u dve važne tačke Tadić (zasada) nije popustio. Nije Srbiju uveo u NATO. I nije priznao secesiju Kosova."

ukratko popustio je u svemu što MI možemo samostalno da kreiramo, a za šta druge (sem Nemaca, jer JE falsifikovanje istorije i kulturalizam njihov rukopis) a ne da ono za šta se ne pitamo i za šta nemamo elementarne resurse da odbranimo...vrlo mudro...

a dugoročno gledano šta je štetnije za buduća pokoljenja .- Srbija u NATo bez Kosova - što je već realno stanje - ili pokoljenja srpčića vaspitanih da su divlje pleme bez istorije, tradicije i kulture na koje utiču superiorne austro ugarska, anglosakosonska ili ruska kultura?

bili smo i ranije pod okupacijama i desetkovani ratovima, suludo vođeni od domanovićevskih vođa..al smo kulturu i identitet zadržali..a sada?

pozdrav komentatorima ..vičite i dalje na Ameriku i Englesku dok nam NEMAČKA ZAJEDNO SA rUSIJOM PARCELIŠE OTADŽBINU..
Preporuke:
0
0
64 četvrtak, 26 avgust 2010 14:11
FIAT LVX
@Bojan Tripunović

"Pozdrati Iran, uspostaviti odlicne odnose sa islamskim svijetom, i sa Turskom."

Lično mislim da Srbija nema interesa da neguje neke bliske odnose sa Iranom zato što uopšte ne mora da znači da su svi oni koji su neprijatelji Amerike naši potencijalni partneri, kao što nam uostalom ni svi saveznici Sjedinjenih Država nisu neprijatelji. Ali to je manje bitno, ono što mene zanima je gde vi vidite zajedničke interese Srbije i Turske i to Turske koja se malo po malo sve više dekemalizuje?! U Bosni, Sandžaku pa i na Kosovu interesi Turske su dijametralno suprotni interesima Srbije i to se neće menjati! Čak je veća šansa da svoj odnos prema Srbiji promene Amerika i Nemačka nego Turska zato što su njihovi potezi prema nama posledica njihovih trenutnih interesa koji su u ovom regionu promenljivi pa možda čak i pogrešno procenjeni, dok će turski interes uvek biti isti uvek suprotan našem!

@Dragoslav Pavkov

Ja lično mislim da je tačno ono što ste naveli pod "v" tj. da su Tadić i DS, izuzev Pajtića koji jeste zlonameran, ljudi koji nemaju nikakvu viziju i koji se razumeju jedino u marketing. Pa tako Tadić verovatno misli kako usvajanjem Statuta Vojvodine, rezolucije o Srebrenici i pritiskanjem Republike Srpske ubrzava put Srbije u EU. Tako kratkovid ne shvata da dajući ustupke on može da očekuje samo, sa jedne strane, čestitke i tapkanje po ramenu, a sa druge strane, utisak da Srbija posle malo pritisaka pristaje na sve, što daje recept za dalje delanje prema našoj zemlji, jer zašto bi oni menjali politiku prema nama ukoliko ova daje rezultate? Tadić ne shvata da eventualno članstvo Srbije u EU mnogo više zavisi od toga u čemu će Francuska i Nemačka prepoznati interes Evrope nego od naše kooperativnosti.
Preporuke:
0
0
65 četvrtak, 26 avgust 2010 14:25
Anastas Jovanović
Ja se nekako držim jednostavnog pravila koje glasi: "Ako nešto zvuči kao žaba, izgleda kao žaba i ponaša se kao žaba, onda je to vrlo verovatno žaba". Dakle, deklaracija o Srebrenici, statut Vojvodine, EULEKS, Šunatovac kao ministar odbrane itd. dovoljno govore o našem predsedniku i njegovoj vladajućoj koaliciji.
Preporuke:
0
0
66 četvrtak, 26 avgust 2010 14:32
srdjan conic
Profesore sve sto ste napisali u ovoj analizi je tacno reklo bi se upotpunosti ste u pravu. Vasi tekstovi pokazuju kako pravi analiticari posmatraju i analiziraju probleme u drustvu i drzavi. Prava analitika podrazumeva duboko nijansiranje sto vi u ovom tekstu cinite. Medjutim u cemu je problem. Srbiji nista ne znace nijanse. Jer cinjenica da su Toma i Vucic postali veci evro atlanski entuzijasti od Tadica i Jeremica dovoljno govori sama za sebe. Srbiji i srpskom narodu dakle, potrebni su jasni stavovi jasna politika koja ce narodu predociti sve prednosti i mane jednog i drugog puta. Sta dobijamo ako se priklonimo imperiji a sta gubimo. Olako etiketiranje da je neko kvisling ili patriota ne vodi nicemu i nikuda ali jos gora stvar je nijansiranje i trazenje svetlosti makar i iskre tamo gde se tesko moze naci. Niko ne moze da kaze da Vuk Jeremic nije patriota i niko ne moze da ospori da on i predsednik Tadic cine sve da diplomatski zadrze KIM i makar malo oznoje i zagorcaju zivot imperiji. Ali je to je samo jedna dimenzija. To je isto kao kad bi ste rekli da su patriote oni koji kazu da u svemiru postoji samo suncev sistem i nista vise. Dakle u ovom sistemu Tadic i Jeremic su za neke savrseni. Ali najveci problem je sto se kod nas promovise da neki drugi sistem ne postoji i da ga nema. Zbog toga od vas ocekujem duboko iznijansirane analize sta bi nam se dogodilo ako bi postali iskren partner Rusiji i zemljama BRIKA sta bi bilo kada bi priznali nezavinost Juzne Osetije i Abhazije kako bi se vodila politika da Rusi recimo na Kopaoniku iili Radan planini instaliraju sistem S300. Srbi su u rukama imperije kao sto su bili pod turcima 500 godina. Ali ne bi opstali kao narod i drzava da smo o Turcima govorili kao o nasim prijateljima koji su nam doneli sve blagodeti osmanlijskog carstva. Zbog toga su nam vase analize preko potrebne kao cist vazduh. I molim vas ostavite koliko god mozete sujetu po strani.
Preporuke:
0
0
67 četvrtak, 26 avgust 2010 14:47
aleksandar
U novonastalom sporu između Vukadinovića i Antonića sa jedne strane, i Anđelkovića, Đurića i ostalih sa druge strane, ja sam na strani prve dvojice.
Iako sam često i sam preoštar i isključiv, iako izuzetno cenim i Anđelkovića.
Pročitao sam u poslednjem Pečatu čudan članak Anđelkovića uperen čini mi se protiv "lika i dela" Vukadinovića.
Moram da priznam da ne mogu da poverujem u njegove navode, pretpostavke i insinuacije, i da ne mogu da ih podržim.
Ako budem počeo da sumnjam i u dobre i patriotske namere ljudi Vukadinovićevog i Antonićevog kova, onda dođavola.
Onda stvarno dođavola.
Onda svet mora propasti.
Preporuke:
0
0
68 četvrtak, 26 avgust 2010 14:52
Dete Noći
Da li je Sv. Despot Stefan bio ''real patriota''?
Da li je Kodža Miloš bio ''real patriota''?
Da li je đeneral Milan Nedić bio ''real patriota''?
Da li su Latinka Perović o Marko Nikezić bili ''real patriote''?
Da li je Vuk Drašković ''real patriota''?
Preporuke:
0
0
69 četvrtak, 26 avgust 2010 15:03
dve kocke šećera, molim
Neke stvari bi konačno trebalo razlučiti. Sa jedne strane, trenutna vlast se prema svetu postavlja verovatno najbolje što može kako bi spasila ono za šta ima izgleda da bude spašeno. Ali, sa druge strane, njihova se vlast u Srbiji dobrim delom održava marketinškim trikovima i lepim rečima, pre negoli realnim uspesima. Zato mislim da je vrlo opasno "nijansirati" na taj način. Direktne posledice takvog stava su da bi uspeh oko rezulucije automatski dao legitimet vladajućoj koaliciji za katostrofalno socijalno stanje u zemlji. Na krilima takvog uspeha bi, siguran sam, brže-bolje izjavili kako je sve što oni čine ispravno. Zaključak bi mogao da važi i u suprotnom: Zbog velikog pritiska spolja nismo u stanju da rešimo probleme unutar Srbije.

Mislim da je greška što se diplomatska borba spoljne politike i njeni eventualni uspesi brane sa stanovišta "stajlinga i autfita" unutrašnje politike i političara. Stiče se utisak da je borba u UN i pred MSP-om ispravna (i za koju ne nalazim da je izrazito antisrpska) samo zato što se više niko javno ne naziva izdajnikom ili kojekakvim pogrdnim imenima i što su se političari izveštili u svojim govorničkim - blagoglagoljivim sposobnostima u ophođenju sa građanima Srbije.
Preporuke:
0
0
70 četvrtak, 26 avgust 2010 15:07
Brane
Imperija u Srbiji stvara ambijent podela: ČETNICI i PARTIZANI...sada se te podele mogu nazvati nekim drugim imenima prikladno ovom vremenu i ovim nevoljama.Gospodine Antoniću odličnu poruku ste poslali: postoji li snaga u Srbiji koja je otporna na sve ono što IMPERIJA nudi da razjedini (raspoluti) Srbiju? Ne postoji, ali ja verujem da će se roditi iz duha i tradicije ovog naroda, koji siguran sam, nisu uništeni...
Preporuke:
0
0
71 četvrtak, 26 avgust 2010 15:28
Mićko
Sve što je Antonić napisao tačno je.
Njega cenim pre svega zato što je dobar sociolog, a tek onda zbog vrednosti koje zastupa. I tako treba da nastavi. Kao što kažu : profesorski.
Sve u svemu - samo napred. Onako kako ste radili radite i dalje. I nema promašaja.
Preporuke:
0
0
72 četvrtak, 26 avgust 2010 16:17
Kurjak
Čitanju tekstova poštovanog profesora Antonića pristupam za zadovoljstvom, a čitanje završavam najčešće sa zahvalnošću. Pitanje na koje se traži odgovor nije lako (Jeremić ?, Tadić ?), ali od pisca dela ''Kulturni rat u Srbiji'' mnogi su očekivali potpunije sagledavanje situacije.
Osnovno pitanje je: da li se od onih koji su glasali/podržali Statut Vojvodine, Zakon o nacionalnim savetima i rezoluciju o Srebrnici može očekivati državotvorno ponašanje ili bar povlačenje takvog poteza.
Odgovor koji se nameće minimumu racionalnog rasuđivanja je ne.
Autor teksta je toga svestan i navedeno je zajedno sa gej paradom u tekstu pomenuto dva puta. Dobrobit koju će Srbiji doneti nacionalni Saveti tek ćemo osetiti. Uostalom činjenice da je od RTS-a načinjen B92 i da su katedre u Srbiji popunjene ''vernicima'' tolerancije i otvorenog društva - govore dovoljno. Kulturni rat u Srbiji i Ruke u testu.
Jeremić ? Tadić ? Šta reći?
Međunarodni sud pravde u testu
Preporuke:
0
0
73 četvrtak, 26 avgust 2010 17:00
Mario Kalik
Bojim se da se u tekstu preteralo sa isticanjem jedne nijanse, pa se ispustila iz vida osnovna boja. Potreba za analizom i razumevanjem diferenciranosti neke politike u odnosu na druge sama po sebi nije sporna. Sporno je kada se time potisne sinteza i uvid u suštinu određene politike, pa se od pojedinačnog drveća ne vidi šuma. A sinteza nam govori da je suština, tj. ona osnovna boja Tadićeve politike daleko od patriotske. Nije dovoljno biti nepotpuni kvinsling ili dvodimenzionalni izdajnik da bi se postalo patriotom. Odnosno nije dovoljno ne biti Čedomir Jovanović da bi se prestalo biti izdajnikom. Antonić nam zapravo nameće Jovanovića kao lakmus za patriotizam, pa bi svaka različita nijansa u odnosu na ovog, ma koliko bila blaga, trebalo da neku politiku učini patriotskom. Da li to znači da je patriotizam u Srbiji danas toliko prosta stvar? Ne, to samo govori da Antonić u pogledu njega postavlja vrlo niske kriterijume...

Nijansa koja na spektru izdaje/patriotizma razlikuje Tadićevu politiku od Jovanovićeve nije oštrija od nijanse koja ovu politiku razlikuje od Koštuničine, naprotiv, po svoj prilici je blaža. Pa ipak, Antonić naglašava prvu razliku, a zanemaruju drugu. Ako već govorimo o odgovornoj analizi, ovo je propust. Na javnosti je da proceni zašto je on učinjen. Ne smatram Koštunicu nekim ozbiljnim, jakim patriotom, daleko od toga, ali ako govorimo o patriotizmu u bar nekakvoj, minimalističkoj varijanti, onda on počinje sa Koštunicom. A Tadić do njega ne doseže.

Diplomatsko nadmudrivanje u UN je premalo što jedna vlast može učiniti da bi se smatrala patriotskom. Tačno je da Srbija danas nema na raspolaganju respektabilnu vojnu silu. Ali, to je prevashodno Tadićeva "zasluga", a ne "objektivan" činilac. Ipak, Srbija još uvek ima itekako drugih resursa kojima se može boriti za svoje interese, od ekonomskih do političkih, pa i diplomatskih. To što ih Tadić ne koristi ne znači da oni ne postoje, kako nam sugeriše Antonić. To samo znači da Tadić ne želi da ih koristi.
Preporuke:
0
0
74 četvrtak, 26 avgust 2010 17:48
Vladimir Srpski
Najviše mrѕim dve naše narodne poslovice:"Ne može šut sa rogatim" i "Veži vola gde ti gazda kaže".Kada bi svi koji ovako misle bili na jednoj strani,verujem da bi Srbija dobila na sledećim izborima vlast odgovornu narodu.
Preporuke:
0
0
75 četvrtak, 26 avgust 2010 17:56
sve gore i gore
Dopada mi se ovo pažljivije, iznijansiranije, oštroumnije i širokogrudnije bistrenje politike.

U vezi s g. Tadićem, slažem se s rečima g.Antonića. Ali, jedan stvar u kojoj g. Tadić definitivno nije uspeo, niti pokušava išta da uradi, jeste potpuna zloupotreba države i svih njenih sistema od strane politike - svih političkih stranaka kojima su oni dati na raspolaganje.
Svakodnevno građani trpe loše posledice toga: vidite da je nešto loše, ali državi (kao zbiru usaglašenih političkih interesa stranaka na vlasti, pa i onih u "opoziciji", u ostvarivanju partijske i lične koristi) je važnije da onaj koji radi tako loše ostane tu, i bez ikakvih posledica za to, jer je postavljen na štetu boljih u međusobnoj podeli kolača političkih stranaka koje su odlučivale o tome. Kad se uzme u obzir broj takvih neposrednih neznalica i štetočina, ova država i građani trpe ogromnu, nesagledivu štetu u gotovo svakom pogledu.
Što se tiče g. Čedomira Jovanovića, neko je rekao da bi u svakoj pravnoj državi on morao da bude kažnjen, a njegova stranka sudski zabranjena zbog protivdržavnog i protivustavnog delovanja. Ali, jasno je da je ta stranka eskponent stranih nedobronamernih sila, koje je drže na političkoj sceni i finansijski (p)održavaju.
G. Antonić za tu stranku nalazi pravu reč: kvislinška, ja bih dodao "par ekselans".
Preporuke:
0
0
76 četvrtak, 26 avgust 2010 18:07
Milorad
Par pitanja za vas profesore. Vi ste izgleda zaboravili da je ovu sadašnju vladu ustoličila grupa konzula Imperije. Uz svesrdnu pomoć lokalnih moćnika koji su toliko korumpirani da bi i pokrov sa svoje rođene majke prodali. Izgleda da ste zaboravili i da je Tadić ustoličen za predsednika uz svesrdnu i obilnu pomoć Imperije i njenih podanika. Raznorazni dolasci emisara Imperije, pa medijska propaganda, pa drž ne daj. Izgleda da ste naprasno zaboravili i donošenje statuta Vojvodine. Zaboravili ste izgleda da na Kosmetu Imperiji u ostvarivanju njihovih ciljeva smetaju isti ljudi baš kao i srpskoj vladi. Tim srbima na Kosmetu ne prete zatvorom i oružanim dejstvima samo podanici Imperije oličeni u šiptarima, njima prete i predstavnici srpske vlasti. Šta je to ova i sve prethodne vlasti uradila da bi srpskom narodu omogućila koliko toliko normalan život? Mislite da posete Tadića dečanima tu nešto pomažu? Mogu li se posete Tadića i ostalih pripadnika cirkusa iz srpske vlasti namazati na hleb i skuvati na šporetu? Mogu li se te njihove posete i izjave užinati? Kako to da je ta ista vlast sa Tadićem na čelu totalno instrumentalizovala SPC i Sinod SPC kako bi sa Kosmeta izjurila najvećeg protivnika Imperije i nezavisnog Kosmeta. Kako to da je politika srpske vlasti na Kosmetu partijska i da se preko agenata od interesa koji se nalaze u samoj srpskoj vlasti i Sinodu SPC vrši volja upravo te Imperije? Kako to srpska vlast brani srpske interese i UN-u a na Kosmetu zabranjuje vladici SPC povratak i bivstvovanje u eparhiji u kojoj je on proveo gotovo čitav životni i radni vek? Kako to da je sa proterivanjem vladike Artemija Kosmet napustilo i preko 80 monaha i monahinja?
Preporuke:
0
0
77 četvrtak, 26 avgust 2010 18:09
Milorad
? Kako to da je za namesnika imperijalnih radova na Kosmetu a kada je SPC u pitanju postavljen čovek koji je u svojoj eparhiji i mitropoliji sa svih zvaničnih dokumenata uklonio sve što ima veze sa srpskim imenom? Kako to da kada je kontrola nad Gračanicom bila u pitanju između srpske vlasti, šiptara seperatista i Imperije postoji apsolutna saglasnost? Tu mislim na aktivnosti srpske tajne policije kada je u pitanju bio linč vladike Artemija. Pominju s e letovi policijskih helikoptera, a batinaše tajne policije imali smo i sami priliku da vidimo vratima Gračanice? Kako to da sada vladici Teodosiju, Sinodu SPC i srpskoj vladi smeta to što će žiptarska policija da čuva crkve i manastire a nije im onomad smetalo da ti isti te iste manastire i crkve obnavljaju? Mogu da ih zidaju i obnavaljaju ali ne mogu da ih čuvaju?! Imperija zajedno sa srpskim vlastima i sinodom SPC sprovodi memorandum o obnovi svetinja. Pa im sada smeta to što šiptari čuvaju srpske svetinje? Najvažnije od svega je šta je srpska vlast i držva učinila da se srpskoj sirotinji na Kosmetu život učini i napravi koliko toliko normalnim? Da se u mestima gde žive njima omogući i obezbedi koliko toliko održiv razvoj da bi tu i ostali i mogli da žive? Pored svih tih podela i problema koje ova vlasti unosu među srbe na Kosmetu? Niste čuli da je 5000 srba na Kosmetu na platnom spisku Prištine? I naprasno ste zaboravili svojevremene tadićeve pozive kosmetskim srbima o izlasku na izbore? Upravo je sadašnja vlast ekonomski, politički i vojno sprovela takve reforme u Srbiji da bi joj na kvalitetu izvedenih radova pozavidela i sama tehnička služba Imperije. Ti “naši”ili ”vaši” u toj tehničkoj službi Imperije zaposleni su svi do jednoga kao spoljnji saradnici. Dovoljno je valjda čoveče da izađete na ulicu i pogledate oko sebe. Srbija je rasturena na sastavne i rastavne i to su upravo u proteklih 10 godina odradili ti ljudi o kojima vi tako humano,pribrano i pragmatično pišete.
Preporuke:
0
0
78 četvrtak, 26 avgust 2010 19:07
Mile Bre
Gospodine Antoniću!
Neznam ko je koga nazivao “spavačem“, „saučesnikom“ i „budalom“, ali
netreba ni one koji ne misle isto kao i Vi, porediti ih sa drugosrbijancima.(" Zanimljivo je da je onaj deo nacionalne kritičke inteligencije, koji smatra da je Tadić najobičniji „kvisling“, u ovoj stvari misli isto što i drugosrbijanci.")
Zanimljivo je daćete samo pod uslovom da se "povuče rezolucija i izmeni tekst i Vi biti deo "nacionalne kritičke inteligencije".

"Ako Tadić i Jeremić povuku rezoluciju i ako sa „našim EU prijateljima“ sastave drugu, „razumniju“, javno ću priznati da je sve ovo sa UN i MSP-om, od 2008. pa sve do danas, bila najobičnija gluma, vešto fingiranje, predstava za narod, a da su Tadić i Jeremić najobičniji kvislinzi, lažne patriote i prevaranti".

No, ipak nešto. Šta nas najviše iritira, to je razlika u Vašim stavovima, pogledima i analizama nekada i danas. Navikli smo da se kritički odnosite prema diplomatiji Srbije, a danas se (iz nama nepoznatih razloga) stavljate kao katalizator, između diplomatije i nas, da bi ih mi "bolje" razumeli.
Ako želite da budem iskren, ja nemogu "rehabilitovati" onu dvojicu zbog podnošenja rezolucije Generalnoj Skupštini UN. Ako su prethodno nanosili štete, pa time otežavali "odbranu KiM", danas je (rezolucijom) ta borba prividna (za javnost). Kako isključivo "dirigent" povlači samostalno sve konce, bez ičijeg saveta i saglasnosti, normalno je da on snosi svu odgovornost. Dali se ikada posavetovao i razradio taktiku sa Rusima, obzirom da nam je ostalo još samo njihovo veto? Koliko je po pitanju KiM učinio pozitivnog? Ne, naneo je samo štetu, i doveo i nepovoljniji položaj. Još sa nekoliko novih grešaka, neće nam moći ni Rusija pružiti obećanu pomoć. Okarakterisaće se stav Rusije kao nekorektan. To će biti definitivno okretanje ka zapadu.
Preporuke:
0
0
79 četvrtak, 26 avgust 2010 20:21
ZoranSan
Kao i obično gospodine Antoniću odličan članak.Naravno da se od Tadića ne očekuje da se Kosovo vrati Srbiji jer ga je on potpisom da Euleks uđe na Kosovo i dovojio od Srbije.A zašto bi se on i zalagao za Kosovo kad on i ne razume šta je Kosovo za Srbiju.
Dalje slažem se sa jednim komentarom da bi u nekim državama stranke kao LDP bile zabranjene.Čeda je par puta javno napadao srpske popove, kada bi dale nekakav intervju nekim novinarima ,kao šta se oni mešaju u politiku njima je mesto u crkvi.Šta je sad sa muslimanskim muftijom koji je čak osnovao političku stranku i stavio se na njeno čelo zašto LDP ne digne glas protiv toga ,ili je to sve u pravcu politike LDP a to je komadanje Srbije na što više delova.Valda je to politika i cilj LDP-a.
Preporuke:
0
0
80 četvrtak, 26 avgust 2010 22:05
Goran.01
Mislim da je prihvatanje promene necijeg misljenja i ponasanja pozitivna stvar jer je covek po svojoj definiciji bice koje se stalno menja-stari i sa godinama koje stice dobija na iskustvu a ako ima srece to iskustvo ce pretociti u mudrost.
Na promene ponasanja coveka najvise utice okolina koja oblikuje njegovu percepciju stvarnosti.U slucaju nasih politicara okolina koja najvise utice na promenu vidjenja stvarnosti je inostrana/okolina koja prvo stiti svoje interese za koje je dosta para potrosila na ovim prostorima a malo sta je od tog novca vraceno u vidu benefita.
Tesko je poverovati da su odluke koje se kod nas donose iznenadjenje kod vodecih zemalja EU i SAD-a ili da su suprotne njihovim ocekivanjima.
Pre bi se reklo da su usaglasene jer se trazi modus operandi koji bi na najblazi moguci nacin bez dizanja prevelike prasine,na globalnom nivou sproveo odluke u korist Amerike.
Iz ugla manipulatora najbolji polozaj koji se moze zauzeti je onaj koji omogucava indirektno delovanje,da oni na koje uticete nisu svesni vaseg prisustva a vase ponasanje ne izaziva osecaj nesigurnosti.Indirektni uticaj takodje podrazumeva uticanje i preko drugih ljudi-posrednika koji bi prenosili vase poruke a da pri tome nisu svesni da ih prenose(jer ste im to rekli tek onako uz put kao da nije vazno).Na taj nacin se moze bezbolno dobiti ono sto se od pocetka trazi.
Mozda je najbolja definicji ovoga sto Tadic i Jeremic rade upravo nepoverenje i strah koji su osetili da vlada kod naroda na sam pomen politike koju njih dvojica(ili vise njih po potrebi vode ).Rezolucija u UN je ipak samo pokusaj Tadica da se ukorenjeni strah i nepoverenje kod naroda smiri kao i zelja da ne izgledaju tako ko sto ih narod dozivljava i pokusaj da igledaju bezopasno i steknu poverenje zbog pokusaja patriotizma.
Preporuke:
0
0
81 četvrtak, 26 avgust 2010 22:43
ivan
Poštovani, čini mi se da bi bolji kriterijumi za eliminaciju sumnjičavosti za kvislinštvo režima bili:
1) da li režim suverenost i teritorijalnu celovitost brani - ili je u bilo kojim okolnostima spreman da brani - svim sredstvima, podrazumevajući i oružanim?

2)da li režim suverenost i teritorijalnu celovitost brani artikulisanjem politika, procesa i povlačenjem koraka na KiM kojima se postižu pozitivni rezultati i pospešuje ostanak i povratak prognanih?

3) da li režim suverenost i teritorijalnu celovitost brani stvaranjem i negovanjem javnog mnenja u kome se neguju makra minimalne nacionalne vrednosti?

Dok je o ispunjenju prvog kriterijuma suvišno i govoriti, o servilnosti u odnosima sa EULEKSOM i Tačijevom grupom - sramno je pričati, o svesnom i projektovanom gaženju nacionalnog identite sjano i glasno svedoče Vaši tekstovi o pseudokulturnoj politici i ispraznosti parola ''EU nema alternitvu''.

Poštujem rad uredništva NSPM, ali žalim zbog povremenih izlete u sholastiku ili ''cepanje dlake na dvoje''.

Verujem da svaki građanin ove zemlje može da zamisli još goru situaciju - i još goru vlast - ali to ne menja činjenicu da je ovaj režim ne samo loš, već i očajno loš.
Preporuke:
0
0
82 petak, 27 avgust 2010 00:53
BB jedan
Insistiranje na nijansama često može da zamagli suštinu, a ono što izgleda kao crno-bela analiza često je zapravo jasno razlikovanje bitnog od nebitnog. U slučaju ovog teksta, ukazivanje na nijanse i detalje politike pojedinih postpetooktobarskih vlada, zamagljuje suštinsku zajedničku crtu svih tih vlada – poslušnički odnos prema Imperiji. Takav odnos je neminovna posledica činjenice da je petooktobarska opozicija uklonila Miloševića i došla na vlast uz pomoć Imperije. Razlike koje nesumnjivo postoje između „srpskih vladaoca“ i koje detaljno analizira Slobodan Antonić, ni najmanje ne menjaju tu suštinu. Radi se samo o tome da li je neko manji ili veći, veštiji ili manje vešt, lojalniji ili manje lojalan, otvoreniji ili prikriveniji poslušnik. Postoje i oni koji uopšte nisu svesni prirode sopstvenog statusa što samo govori o njihovim kapacitetima. Tako dolazimo do Tadića i MSP. Lično sam ubeđen da njegova i Jeremićeva diplomatska borba nije bila ni „nameštena predstava“, ni „fingiran otpor“. Pre bih rekao da su oni tamo izgledali kao dve naivčine jer su glavnu bitku vodili sa američkom i britanskom diplomatskom mašinerijom koje su, sećamo se, odigrale prilično važnu ulogu prilikom poslednjih izbora u Srbiji. Mi se toga sećamo, Amerikanci i Britanci se toga sećaju, ali je Tadić to izgleda zaboravio. I tako, da se treba boriti – treba. Ali se i dugovi moraju vraćati.
Preporuke:
0
0
83 petak, 27 avgust 2010 02:53
kosanka
Svaka nova vlada i predsednik bi u osnovi trebali
biti bolji od predhodne.Vecina od nas je bila
ubedjena da ce dolaskom DS stranke sa Tadicem i
ekipom biti reseni mnogi od nagomilanih problema iz
predhodnih vlada.Sta se onda dogodilo u poslednjih
osam godina?Srbija je rasparcana zemlja,okupirana,
rasprodana i bukvalno unistena.Mi bi sada kao
gradjani trebali da aplaudiramo predsedniku Tadicu
i Vuku Jeremicu za dobro vodjenu politiku,jer eto
nismo u NATU i nismo priznali secesiju Kosova.Nema
razumevanja za sve poteze,koje su predsednik i
vlada do sada uradili.Stice se utisak da vladajuca
garnitura radi za neku susednu drzavu a ne Srbiju,
jer do sada nisu dokazali suprotno.
Preporuke:
0
0
84 petak, 27 avgust 2010 02:54
kosanka
Svaka nova vlada i predsednik bi u osnovi trebali
biti bolji od predhodne.Vecina od nas je bila
ubedjena da ce dolaskom DS stranke sa Tadicem i
ekipom biti reseni mnogi od nagomilanih problema iz
predhodnih vlada.Sta se onda dogodilo u poslednjih
osam godina?Srbija je rasparcana zemlja,okupirana,
rasprodana i bukvalno unistena.Mi bi sada kao
gradjani trebali da aplaudiramo predsedniku Tadicu
i Vuku Jeremicu za dobro vodjenu politiku,jer eto
nismo u NATU i nismo priznali secesiju Kosova.Nema
razumevanja za sve poteze,koje su predsednik i
vlada do sada uradili.Stice se utisak da vladajuca
garnitura radi za neku susednu drzavu a ne Srbiju,
jer do sada nisu dokazali suprotno.
Preporuke:
0
0
85 petak, 27 avgust 2010 06:20
neutralac
Interesantna diskusija. Nažalost, moram reći da mi kritičari profesora Antonića izgledaju mnogo uverljivije ovaj put. Šira podrška autoru bi me duboko razočarala jer je ovo priličan zaokret i u priličnom neskladu sa onim što vidim oko sebe. Autor kaže da ne veruje da su oni toliko dobri glumci, neka i meni dopusti da misli da se ovoliko stvari ne dešava ni baš slučajno. Toliko je činjenica iz Tadićeve prošlosti izneto, koje niko čak ni ne pokušava da ospori, da bih ovakav zaokret uzeo zdravo za gotovo.
Cilj NSPM treba biti da nauči ljude da misle svojom glavom i gledaju svet svojim očima, pa tada više neće biti toliko važno ko šta kaže ili piše, uključujući i profesora Antonića. Što se mene tiče, ma ni da mi svi iѕ NSPM dođu na vrata i kažu "Patriota je", više ne vredi, samo bi im rekao da malo bolje čitaju Miloradov komentar.
Preporuke:
0
0
86 petak, 27 avgust 2010 07:37
Davor (Osijek)
Apsolutno se slažem sa svime što je napisao čitatelj Milorad (četvrtak, 26 avgust 2010 19:07 i 19:09)!

Treba li podsjetiti kako je sve to počelo? Treba li podsjetiti na izraz "obojene revolucije"? Znamo li kako se vlast promijenila prvo u Srbiji 2000. a onda u Gruziji 2003. i Ukrajini 2004? Treba li reći tko je financirao, organizirao i proveo te "obojene revolucije" (žutu u Srbiji, ružičastu u Gruziji i narančastu u Ukrajini)?

Neki ovdje govore o 2008. kao o "početku" (!??!) a ja bih samo dodao da je američki profesor Noam Chomsky prije par godina dao intervjuu RTS-u u kojem je rekao da su pravi razlozi zašto je NATO bombardirao Srbiju 1999. ne zbog tobožnje brige za kosovske Albance već zato što je S. Milošević jedini preostao iz bivše Jugoslavije koji je tvrdo odbijao provesti tzv. "neoliberalnu politiku", dakle zaduživanjem i rasprodajom državne imovine pod firmom "privatizacije" pretvoriti Srbiju u koloniju! Ta se politika sustavno vodila namjerno katastrofalnom monetarnom politikom Narodne banke (precijenjena domaća valuta koja se održavala zaduživanjem što je rezultiralo uništavanjem domaće proizvodnje uvozom) i katastrofalnom fiskalnom i ekonomskom politikom svih vlada od 2000. do danas. Da bi se ta politika nesmetano provela u djelo bez opasnosti trebalo je prvo osigurati uništavanje vojske (a znamo tko je bio ministar obrane) te preuzimanje policije, sudstva, medija... čišćenjem domoljubnih kadrova.

A slična katastrofalna monetarna i fiskalna politika se provodila u CIJELOJ istočnoj Europi - svugdje enormni dugovi, uništena realna ekonomija, strani bankari uništili ili preuzeli domaće banke.

Ne radi se ovdje ni o kakvoj "naivnosti" ili "nespretnosti" već o kvislinzima u službi zapadnih imperijalista!
Preporuke:
0
0
87 petak, 27 avgust 2010 08:09
nataša, još jedanput
Rezolucija podnesena u GS UN, ma kakva da je i ma kavi njeni rezultati bili ili ne bili, znači NE i Americi i Nemačkoj.
Da li su svesni da su im rekli NE, da li će to NE povući ne znam, ali znam da je NE i u tome ih podržavam. To je prvo i do sada jedino Tadićevo NE, do sada je sve bilo DA, i EULEX-u, i katastrofalnoj ekonomskoj i socijalnoj politici, diktiranoj od istih kojima sad kaže NE, i situacija sa vojskom, i kulturno-prosvetna politika kako u celini tako specijalno po pitanjima identiteta. Svemu je rekao Da, i Nemačkoj i SAD, takođe insistiranje na razvodnjavanju pravoslavlja, neovlašteno i zaista diktatorski. Zatim kad je Skupština i diplomatija u pitanju uvođenje neprilika i nekih groznih ličnosti u sistem odlučivanja, tolerisanje neprijateljske propagande, a namerni autogolovi iz nejasnih motiva u iodnosima sa susednim "zemljama", sve to stoji, ali ovo je NE Americi i na duži rok to jedno NE može oprati sve nabrojano, i oprati i popraviti. A hoće li videćemo.
Preporuke:
0
0
88 petak, 27 avgust 2010 10:27
Dušan
Svako popuštanje pred stranim pritiscima, a na štetu sopstvenih, u nadi da ćemo zbog toga profitirati, podseća na narkomanski sindrom... Na „injekciju”, na još jednu dozu droge za koju već uveliko ogrezli zavisnik obećava da će mu ona biti i poslednja.

To je počelo još za vreme Miloševića, bile su sankcije na Drini, pad Krajine, razni sporazumi... Ne razumem kako neko može sa pozicija DSSa da kritikuje Tadića zbog, recimo statuta Vojvodine, kada je Koštunica uradio isto "Beogradskim sporazumom" kada je bila u pitanju Crna Gora...

Antoniću svaka čast zbog svog analitičarskog stava o nijansama... Odavno su dozlogrdili ušančeni pioni neke ideologije, takvi mogu samo da ponavljaju fraze i floskule... treba razumeti.
Preporuke:
0
0
89 petak, 27 avgust 2010 11:25
Nn
Iz teksta profesora Antonića sam zaključio da on nama poručuje da je Boris Tadić novi Milan Nedić, i da ga zbog trenutne političke situacije i okupacije treba razumeti. Nije lako u okupiranoj Srbiji biti predsednik države, a ujedno i predsednik Vlade Srbije, kao i šef stranke, a pri tom ljubiti cipele strancima.
Preporuke:
0
0
90 petak, 27 avgust 2010 12:36
Jedan pažljivi čitalac
@ nataša, još jedanput
()ali ovo je NE Americi i na duži rok to jedno NE može oprati sve nabrojano, i oprati i popraviti.()
Vaš doživljaj i poimanje Tadićevih poteza oko ove rezolucije najbolji je odgovor na pitanje šta je bio njihov cilj! Upravo to! Igali su na jedino što od njih zavisi: na dobar marketing u unutrašnjoj politici. Vi ste spremni na veliki zaborav, "samo da nam krene"! Niste jedini, zaboravili bi mnogi, ali oni sami ne daju da ih zaboravimo! Misle večno da ostanu gde jesu. Funkciji trajnog vladanja (ma kakvom Srbijom) podređuje se sve, pa i ova anestezirajuća rezolucija!
Preporuke:
0
0
91 petak, 27 avgust 2010 13:30
Novosađanka
@Dušan
Svako popuštanje pred stranim pritiscima, a na štetu sopstvenih, u nadi da ćemo zbog toga profitirati, podseća na narkomanski sindrom... Na „injekciju”, na još jednu dozu droge za koju već uveliko ogrezli zavisnik obećava da će mu ona biti i poslednja.

To je počelo još za vreme Miloševića, bile su sankcije na Drini, pad Krajine, razni sporazumi... Ne razumem kako neko može sa pozicija DSSa da kritikuje Tadića zbog, recimo statuta Vojvodine, kada je Koštunica uradio isto "Beogradskim sporazumom" kada je bila u pitanju Crna Gora...
U svojoj knjizi “Pravila ćutanja” Momir Bulatović opisuje... kako su na samom kraju pregovora u Dejtonu razgovarali Slobodan Milošević, Voren Kristofer i Ričard Holbruk. Slobodan Milošević je tom prilikom rekao Kristoferu kako su u dosadašnjoj istoriji naše dve zemlje uvek bile prijatelji i saveznici, da bi potom pružio prazan list papira i zamolio ga da napiše uslove koje naša zemlja treba da ispuni radi ostvarenja ovog cilja. Kristofer je pogledao taj prazan list hartije, odgurnuo ga i rekao: “Vi izgleda, još uvek niste sve shvatili. Nema posebnih uslova koje ćemo vam zadati i vi ih ispuniti. Potrebno je da uvek, na svakom mestu i svakim povodom uradite ono što se od vas očekuje.”
http://www.nspm.rs/prikazi/promisljena-secanja-mihaila-markovica.html

To se, naravno ne odnosi i na Tadića. On je mudri lider ne samo Srbije već i celog Balkana i uspeće da nadigra Imperiju!
Preporuke:
0
0
92 petak, 27 avgust 2010 13:37
Vladimir
Ova nijansirana analiza mi deluje vise kao test za komentatore.
A oni se nedaju lako!!:)

Prosto smo u periodu velike zavere, i samo gledamo cinove drame. Nema tu nikakve "teorije", vec konkretna, strucno vodjena operativa.
Uz doziranje novca i marketinga.

Sve je receno, i Koen i Kostunica su podneli ostavke, i sacuvali obraz. Ako se Kostunici pripisuje veca mekoca u poslednjem mandatu, zasto se ne prisetiti strukture vlade, i deset ministara iz DS-a? O preglasavanjima i nemogucnosti da se zaustave aktivnosti naucene po kuresevima za pripremu Petog oktobra.

Kostunicino "skretanje" u stranu jacanja Srbije je bilo neprihvatljivo, i zapadnim reziserima, i vecini glumaca.

I kriza je projektovana da se prodrma kavez, na lobalnom nivou, anjjaci su zavrsili sa udarom, najjaci se izvlace, a mizerije imaju opravdanje za sve lose sto ce se desiti, i za ono sto su radili.

Srbiji pomoci nema, sa SNS-om, sa kolaboracionistima, sa glasacima na budzetu, bar jos jedan mandat. Toliko su nakupili novca, da mogu da izdrze relativno lagodan zivot jos nekoliko godina..

A vecina ce ziveti od mrvica, i pitace se odakle toliko glasova podrske lopuzama(a izborna kradja je i ovu vlast formirala)...
Preporuke:
0
0
93 petak, 27 avgust 2010 13:46
@ jedan pažljivi čitalac
NE znači NE. Dakle ne američkoj politici. Kao što rekoh to treba da vidimo, ali ako je NE američkoj politici onda podržavam i čudim se svim iskrenim patriotama što se ne raduju tom Nažlost pamtim ko slon i ništa ne zaboravljam, a Ernest Hemigvej je odlično primetio da je sreća "dobro zdravlje i loše pamćenje", nažalost neprimenjivo za mene.
Preporuke:
0
0
94 petak, 27 avgust 2010 14:33
I šta sad?
Srbija i EU menjaju rezoluciju?

27. avgust 2010. | 00:24 | Izvor: Beta
BEOGRAD - Srbija i Evropska unija su se tokom posete nemačkog ministra spoljnih poslova Beogradu danas dogovorile da zajednički izmene Predlog rezolucije o Kosovu koji je Srbija podnela Ujedinjenim nacijama, tvrdi beogradski list "Politika", pozivajući se na izvore "u vrhu vlasti".
Prema tom listu koji o tome piše u izdanju od petka, dogovor o rezoluciji "suština je razgovora" predsednika Srbije Borisa Tadića i vicekancelara i ministra spoljnih poslova Nemačke Gida Vestervelea.

Srbija i Evropska unija će pokušati da kroz rezoluciju nađu rešenje za otvaranje dijaloga Beograda i Prištine o spornim pitanjima, navela je "Politika".

Beograd i Brisel će pokušati da nađu način kako da se izmeni rezolucija Srbije poslata u Ujedinjene nacije. Razgovor Tadića i Vestervelea, izvor "Politike" opisuje kao "pun razumevanja i prijateljski".

"Do dogovora je očigledno stalo i Beogradu i Briselu" koji je u Srbiju poslao nemačkog ministra spoljnih poslova Gida Vestervelea čija je liberalna stranka FDP u Nemačkoj najprilježniji zagovornik prijema Srbije u EU, piše "Politika".

Nemački ministar je juče u Beogradu razgovarao sa Tadićem, premijerom Mirkom Cvetkovićem i ministrom spoljnih poslova Vukom Jeremićem.

Vestervele se založio za dijalog Beograda i Prištine, ali je ukazao i da je nezavisnost Kosova realnost. On je poručio i da Nemačka podržava put Srbije u EU.

http://www.rtv.rs/sr_ci/politika/srbija-i-eu-menjaju-rezoluciju_208433.html

Sve ćemo dati, ali u EU ćemo ići - NIKAD!
Preporuke:
0
0
95 petak, 27 avgust 2010 14:37
Bojan Tripunovic
@FIAT LVX
Uz duzno postovanje, mislim da se duboko varate kad mislite da ce Zapad prije promjeniti politiku prema Srbima, nego Iran i Turska. Mi imamo sporne tacke s Turskom i Iranom, ali su one rjesive, dok Zapad vodi vec vise od 100 godina jednu te istu politiku protiv istocnih Slavena i ne mjenja je ni za milimetar, dok se samo forma sredstava mjenja. Navodno neprijateljstvo Srba i muslimanskog svijeta je servirana od strane MI6. To sto postoje tacke spora, to nije znak neprijateljstva. Samo ujedninjen treci svjet moze porazit' bogati i nadmocni Zapad, u protivnom, rusiti ce nas jedne po jedne.
Preporuke:
0
0
96 petak, 27 avgust 2010 16:03
Boba Borojevic
Veoma sam razocarana ovom analizom prof. Antonica. Zar ne vidite da je politika Tadica i njegove vlade istovetna sa politikom onih koji Srbiju smatraju neprijateljem.

Ne kazem ovo jer likujem, naprotiv. Svaki iole savestan politicar bi do sada dao ostavku, ali to ne mozemo da ocekujemo od Tadica i njemu slicnim.

Nije pitanje da li ce Tadic odoleti pritiscima Amerike i dugog dela Imperije i ostati pri kakvoj -takvoj srpskoj rezoluciji o Kosmetu u GS UN, vec ce moliti Imperatore da je izmene.
Preporuke:
0
0
97 petak, 27 avgust 2010 16:29
FIAT LVX
@Bojan Tripunović

Pre svega, hvala vam na odgovoru.
Ne mislim da Srbija i Iran imaju neka otvorena pitanja već samo ne vidim nikakav interes od eventualne saradnje sa njima. Turska je već drugo i nju ću ostaviti za kraj, prvo bih prostudirao Zapad.
Ne bih rekao da su u poslednjih 200 godina sve zemlje Zapada imale isti odnos prema Srbima. Velika Britanija je u tom periodu uglavnom bila dosledna u svojoj politici nenaklonjenosti prema našem narodu, izuzetak je bio jedino kratak period kada su se plašili izgradnje pruge Berlin-Bagdad. Francuska je sa druge strane najčešće blagonaklono gledala na Srbe i tu postoji kontinuitet od vojvode od Broljia (prvi evropski diplomata koji je istakao načelo samoopredeljenja za naš narod) preko Nepoleona III, Klemensoa pa do De Gola.
Za razliku od Zapada Turska od XIV veka do danas neprestano vodi antisrpsku politiku i tu NIKADA nije bilo izuzetaka. Tako da je besmislena tvrdnja da je britanska obaveštajna služba posvađala Srbe i Turke jer je taj sukob mnogo stariji od MI6. Turska u svojoj neoosmanskoj politici, koja će u budućnosti s obzirom da dekemalizaciju te države sve više i više izbijati u prvi plan, ima jasne interese u Jugoistočnoj Evropi, Kavkazu i Centralnoj Aziji. U prvom od njih taj interes je DIJAMETRALNO SUPROTAN sa interesima Srba, Grka i Bugara.
I na kraju, smatram da Srbija ne pripada Trećem Svetu već Istoku Evrope. I verujem da bi odnosi Srbije i ostatka Evrope bili bolji čim bi Evropa postala više evropska a manje američka. Naravno, svestan sam da ne postoji velika šansa da se tako nešto desi u bliskoj budućnosti. Ali ponavljam alternativa evroATLANTSKIM integracijama ne mogu biti neoosmanizam i panislamizam. Zato okrenimo se pre svega sebi i čekajmo da se desi neka povoljna geopolitička promena.
Preporuke:
0
0
98 petak, 27 avgust 2010 17:48
Svetislav Kostić
Kako je uopšte moguće da bilo ko politički obrazovan može posumnjati da Tadić Boris nije spreman spreman da plati svaku cijenu za članstvo Srbije u EU, što posebno u slučaji Srbije podrazumjeva i u Nato. A Kosovo i Metohija samo su jedna od „platežnih sredstava“. Kod Vojvodine i Raške občlasti samo je pitanje redoslijeda. Tadiću se ni malo slučajno „omicale“ od početka kontroverzne izjave kada sudbina Južne srpske pokrajine stajala na dispoziciji.

Počevši od njegovih izjava. prilikom Tadićevih turneja po evropskim prestonicama i u Berlinu prilikom susreta 2. oktobra 2006. sa njemačkom kancelarkom Mekel o "Kosovu koje je bliže nezavisnosti", "praktično već nezavisno", "mi se borimo da Kosovo povratimo, ali naši prioriteti su ulazak u EU i u NATO".

Potom nešto kasnije Tadićeve mlake izjave u Budimpešt o "svim diplomatskim sredstvima" u kontekstu sa Kosovom i Metohijom", uz istovremeno pominjanje članstva Srbije u EU i Natou, čime relativizuje čak i nagovještene "diplomatske napore". Ili Tadićeva već davno ranije imperativna poruka skupštinarima, kako oni "moraju" doneti deklaraciju u Skupštini kojom se u ime Srbije posipaju pokajničkim pepelom zbog "genocida" u Srebrenici i time prejudiciraju za sva vremena sukrivicu Srbije za događaje tamo, izlazeći čak iz okvira ionako več pristrasne sudske presude u Hagu, iz koje Tadić jednu preporuku simboličnog karaktera prekvalifikuje u "conditio sine qua non". Kako inače protumačiti Tadićevu izjavu, da Srbija neće odustati od zahtjeva za ulazak u EU, „nezavisno od toga kako se Brisel postavi po pitanju statusa" Kosova i Metohije“.
Preporuke:
0
0
99 petak, 27 avgust 2010 18:18
Mari
Onomad sam gledala i slušala Tadićev "mesijanski" govor u Skupštini i bila zapanjena praznoslovljem, narcisoidnošću i glumljenjem Vođe.
Zato ne mogu da verujem da toliko obrazovanih i dobronamernih ljudi uzaludno troše vreme pokušavajući, kako bi rekao Muzil, da u "čoveku bez osobina" nađu bar neku državničku vrlinu.
Sunovrat je neizbežan sve dok se tako blagonaklono bude "razumevala" njegova politika.
Tadićev intelektualni i politički "kapacitet" je minoran. Posle njega, i to u mirnodopskim uslovima, neće ništa ostati od Srbije. Zato više neće biti ni važno šta će istorija o njemu reći.
On je okrutno naturen Srbiji da bi je dokrajčio.
Dokaz: nepodnošljiv zadah sveopšteg raspadanja...
Preporuke:
0
0
100 petak, 27 avgust 2010 19:59
BB jedan još jednom
Ponovo sam pročitao ovaj intrigantan (bar za mene) tekst profesora Antonića. Poslednji pasus koji se odnosi na postojanje metodoloških, koncepcijskih pa i političkih razlika između „stare“ i „nove srpske političke misli“, prošao je izgleda nezapaženo od većine komentatora. Da bi ilustrovao razlike između te dve misli profesor Antonić navodi da je „staru“ misao odlikovala “brutalnost, arogancija, bezobrazluk, paranoično korišćenje ’teorije zavere’ i monopolisanje patriotizma”. Prema profesoru Antoniću, jedan krug patriotskih intelektualaca pokušava sada da izgradi „novu srpsku političku misao“ koja bi bila „pažljivija, iznijansiranija, oštroumnija i širokogrudija“. Problem je, međutim, što ništa od navedenog ne spada u naučne metode – ni bezobrazluk, ni arogancija, ni širokogrudost, ni paranoja. Ne postoje ni koncepcije koje bi se mogle kvalifikovati kao bezobrazne, arogantne, širokogrude ili paranoične. Pa onda - koje je to metodološke i koncepcijske razlike između „stare“ i „nove srpske političke misli“ imao u vidu profesor Antonić?
Preporuke:
0
0
101 petak, 27 avgust 2010 21:53
Bojan Tripunovic
@FIAT LVX
Pa ne mislim da su zapadne zemlje imale isti odnos prema Srbima zadnjih (vi kazete 200), zadnih stotinjak godina, ali generalno, kad god je to bilo moguce, radili su protiv Srbije i Srba. Ja mislim da je preuvelicana "ljubav" Francuske prema Srbiji. Napoleon je savjetovao i pomagao Turcima da uniste Srbe, i mnogi drugi primjeri kasnije mogu potvrditi da je Francuska bila uz Veliku Britaniju uvijek skoro kad je trebalo biti protiv Rusije. Oni nisu protiv Srba zato sto misle da smo mi jaki ili realna prijetnja za njih, vec su oni protiv Srba zato sto u Srbima vide male Ruse, a nekad i velike. Dizraelijeva Vlada je smatrala Srbe za divljake koje treba drzati pod kontolom, dok je kasnije Goldston smatra da "drzanje pod kontrolom" je nabijanje na kolac u stvari, i da ipak biu trebalo malo zastiti neke tamo hriscane. O njermckoj i Austrougarskoj necu nista reci.
Drugo, kazete nemamo interesne tacke s Turskom i Iranom. Pa ne slazem se. S Turskom bi mogli da rjesimo mnoge probleme i da Bosnjaci u Bosnio i u Srbiji vise ne gledaju na Srbiju kao na najveceg neprijatelja. Mislite da je Izrael prijatelj Srbije. To se gadno varate. Sve sto SAD rade na Balkanu jeste nalog Izraela. SAD zele da stvore vehabijsku zajednicu u Evropi, a to jre S.Arabija. Iran je jedini ozbiljan konkurent Izraelu. Turska je jedina ozbiljna ekonomija i drzava na Balkanu koja se moze suprostavitio narastucem vehabizmu na Balkanu. Mi ekonomskli i te kako mozemo da profitiramo u trgovinskoj razmjeni s Turskom, a posebno Iranom. Uzrok skoro svih problema na Balkanu jeste Izrael, to jeste SAD, UK, Njemacka, Francuska, Italija. Kad se to shvati, onda se prvotni uzrok svim problemima moze dati. Pa nisu li zemlje kvinte te koje bombarduju, ruse i izoluju Srbiju zadnjih 20 godina ili je top Iran, Indija, Brazil? Da li dolazi nekakav Hoseini da nam prijeti, ili je to uvijek nekakav Holbruk, Klark, Olbrajt, Stajner, Server? Pa pogledajte lobi grupe za priznanje Kosovo po svijetu..
Preporuke:
0
0
102 petak, 27 avgust 2010 22:00
Bojan Tripunovic
@FIAT LVX
...(nastavak) da li su te lobi grupe iz islamskog svijeta ili jevrejski lobiji pretezno iz SAD-a, UK, finansirane od strane Rotsilda, Rokenfelera, Sorosa, JP Morgana, tu jer uvijek i britanska kraljevska porodica. Kako to da vehabizam koji je najekstremniji element radikalnog islama biva podrzavan podrzavan od strane zapadnih sluzbi, ali samo na Balkanu i Kavkazu. U Londonu takve hapse.
Preporuke:
0
0
103 petak, 27 avgust 2010 22:12
@vladimir
Vi DSS-ovci ste zaista srećni ljudi, sa selektivnim pamćenjem i ubeđeni u svoju istinu. Samo se pitam što niste bili ovako aktivni i beskompromisni kada je vaš šef bio na čelu države i vlade i izdavao i izručivao sve po spisku. Kakva principijelnost, kakvi bakrači. Kako vas nije sramota da se uopšte javljate? Razumem radikale i ostale da se bune i kritukuju ovu vlast. Ali vi zaista nemate pravo.
Preporuke:
0
0
104 petak, 27 avgust 2010 22:23
Pomno pratim
"Ako, naime, Tadić i Jeremić povuku rezoluciju i ako sa „našim EU prijateljima“ sastave drugu, „razumniju“, javno ću priznati da je sve ovo sa UN i MSP, od 2008. pa sve do danas, bila najobičnija gluma, vešto fingiranje, predstava za narod, a da su Tadić i Jeremić najobičniji kvislinzi, lažne patriote i prevaranti. Ako pak Tadić i Jeremić, i pored sveg ovog lomljenja ruke, ne povuku rezoluciju i ostanu uporni u pokušaju da za nju obezbede većinu u UN, onda bi bilo lepo da, isto tako javno, zastupnici teorije o „fingiranju“ i „kvislinzima“ priznaju da su se ova dvojica naših političara, makar po ovom pitanju, usudila da suprotstave Imperiji. I da nisu baš potpuni „kvislinzi“.

Pomno očekujem rasplet, koji će bar sudeći po pisanju današnje štampe, doneti nastavak ovog teksta prof. Antonića. Možda će i uslediti priznanje većini ovdašnjih komentatora što nisu naseli na svakodnevnu državnu propagandu.
Preporuke:
0
0
105 petak, 27 avgust 2010 22:51
prolaznik
http://pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/131094/Otkrivamo%3A+Srbija+menja+rezoluciju+o+Kosovu!.html

Otkrivamo: Srbija menja rezoluciju o Kosovu?!

Državni vrh najverovatnije će pristati na dogovor sa SAD i EU o promeni rezolucije koja je podneta UN, konačnu odluku u nekoliko narednih dana donosi predsednik Srbije Boris Tadić
Preporuke:
0
0
106 subota, 28 avgust 2010 00:22
Mika Vranjanac
Dobar clanak, ali mi stvarni nije jasno mesanje Gej parade i Kosova, kao da to jedno drugo iskljucuje.

Ja podrzavam Gej parade, a isto tako misim da Srbija ne treba da se odrekne Kosova.

Statisticki, 5-10% ljudi ima homoseksualne tendencije, i ne vidim zasto bi trebalo da budu ugrozeni. Uostalom sta se vas tice, da li hoce da paradiraju ili ne.

Ja sam prisustvovao Gej paradama u Sidneju i Riu (kao posmatrac :-), i nije me posebno iritiralo.
Mislim da bi jedino trebalo da se insistira na pristojnoj odeci, tj. da ucesnici ne mogu okolo da se setaju polugoli (kao u Sidneju), a ako se setaju (kao sto neki sigurno hoce), onda ih lepo udariti po novcaniku, a ne po glavi.

Sto se Kosova tice, mislim da bi podela tu bila najbolje resenje, i da mozda ne bi trebalo iskljuciti mogucnost da "trampimo" Presevo i sela oko Bujanovca za Strpce i Goru. Ovo kazem kao neko ko je rodjen u Bujanovcu, a cija je baka rodjena u Presevu.
Preporuke:
0
0
107 subota, 28 avgust 2010 00:24
FIAT LVX
@Bojan Tripunović

Vi i ja ne govorimo o istom Napeoleonu, vi govorite o onome koji je poražen kod Lajpciga a ja o onome koga je porazio Bizmark. Slažem se da je bilo tendecnija ka preuveličavanju o srpsko-francuskog prijateljstva ali to je posledica srpske sklonosti da se preteruje u svemu, ja lično mislim da su i analize srpsko-ruskog savezništva preterano idealizovane što naravno ne znači da smatram Ruse neprijateljima, naprotiv...
To viđenje Srba kao malih Rusa je postojalo samo kod Velike Britanije i zbog toga ona uglavnom vodila politiku protivnu srpskim interesima. Francuska je sa druge strane vodila drugačiju politiku i to je znao i pisac Načertanija pa je zato i predlagao okretanje ka njoj.
Ponavljam vam da Tursku i Iran ne stavljam u isti koš. Iran nam nije protivnik ali sa druge strane nemamo ni interesa za bliže odnose sa njima, kao ni oni sa nama. Turska nam je sa druge strane neprijatelj i ona će uvek podržavati "Bošnjake" sa kojima je naš savez jednostavno nemoguć. Zašto je nemoguć? Pa zato što sa jedne strane postoji Republika Srpska, a sa druge strane ne postoji ta sila koja će danas ubediti "Bošnjake" da su oni Srbi islamske vere. Dakle srpski interes je da Bosna nestane i to nas automatski uvodi u sukob sa "Bošnjacima" i sa Turskom koja je njima prirodan saveznik.
Što se tiče Izraela on nam svakako nije neprijatelj i to se vidi po tome što nije priznao Kosovo iako su im odnosi sa zemljom koja se najviše zalaže za kosovsku nezavisnost jako bitni.
U raznim zemljama postoje lica jevrejske nacionalnosti koja su nenaklonjena Srbima međutim ovde nije reč o nekim Jevrejima nacionalistima već o liberalnim internacionalistima koji vrlo često ni samom Izraelu nisu veliki prijatelji. Rokfeleri sa druge strane nisu naročito zainteresovani za bilo šta vezano za Srbiju.
Preporuke:
0
0
108 subota, 28 avgust 2010 00:31
@@vladimir
DSS-ovci se i razlikuju od drugih što su oduvek, najmanje od svih, obraćali pažnju na ovakve atake! Nekoliko naučenih propagandnih mantri, trebalo bi da zameni teze i promeni smer kritike? Mislim da to sada svi polako shvataju! Šteta što je prvo trebalo da "dogori do nokata"! Kaže se da nikad nije kasno. Nadamo se!
Preporuke:
0
0
109 subota, 28 avgust 2010 00:34
FIAT LVX
@Bojan Tripunović

Ponovo grešite kada u isti koš da stavljate sve zapadne zemlje. Njihovi interesi čak ni danas kada su Francuska i Nemačka pod ogromnim uticajem Amerike nisu istovetni. Henri Kisindžer je jednom rekao kako je noćna mora Amerike eventualni savez između Nemačke i Rusije - i bio je u pravu! Taj savez bi bio i dobro rešenje za nas Srbe. Ali ponavljam, Srbija mora pre svega da se okrene sebi jer nam čak ni za nas povoljna geopolitička situacija u svetu nebi vredela ništa ukoliko nemamo valjanu državu. A trenutno je nemamo...
Preporuke:
0
0
110 subota, 28 avgust 2010 08:53
Konjec delo krasi
Uveren sam da ZAISTA NE MISLITE ONO ŠTO STE NAPISALI U TEKSTU!!!

A nakon, sada već izvesne,promene teksta Rezolucije, UVEREN SAM, KAKO STE I SAMI NAJAVILI, DA ĆETE PRIZNATI SVOJU ZABLUDU.
Preporuke:
0
0
111 subota, 28 avgust 2010 09:59
Vreme
U periodu od 1944 pa do 1979 godine u svetu je bilo mira samo trideset dana. Ogromna ratna imperija je nastavila svoj pohod i do dan danas. Rat na soptvenoj teritoriji EU nije smela u nikom slucaju da dozvoli jer se time baca sumnja na njenu bezbenost i stabilnost.Samim tim se i njeno prosirenje dovodi u sumnju. Jer zasto bi EU prihvatila teritorije koje su opterecene ratnim sukobima u novijoj istoriji. Recimo Balkan, pa onda bliski istok, Zakavkazje i slicno. Time ona dokazuje da zeli da bude nestabilna, nebezbedna i da zeli da namece pojedinim narodima trajna civilizacijska resenja. Za EU je pametnije da iste problematicne prostore izoluje i da za njih trazi posebna resenja koja ne bi opterecivala druge regione. Naravno stvari ne mogu da se vrate unazad pa zato i cujemo izjave pojedinih visokih zvanicnika iz EU da je prosirenje EU zavrseno.
Bez obzira koliko je trenutno mocna i snazna svaka Impeija ima svoj vremenski period. Evo recimo Vizantija. Imperija koja je imala najrazvijeniji finansijski sistem, vojsku , diplomatiju u tom vremenu. Imperija koja je trajala nekolko puta duze od bilo koje druge Imperije u istoriji coveka a trajala je nesto vise od hiljadu sto godina. U stvari koreni problema EU poticu jos od tih “Vizantijskih “ vremena. Nedovoljnom mudroscu jos onda su poceli da se bave ovdasnjim prostorom. Balkan sam po sebi nikad nije bio sposoban da bude nesto veliko i trajno. On je uvek bio pocetak rasprava, mesetarenja i ratnih sukoba. Shvatajuci preozbiljno ovaj prostor Imperija je sebe dovela u zabludu.A ako uzmemo prosla vremena Vizantija je to mudrije odradila.Ko je hteo napolje – izvolte izadjite. Izvolite drzavu, crkvu, komsiluk, probleme. Udruzujte se, razilazite se, a i ratujte ako hocete, samo daleko od nas.EU ako zeli da opstane kao Imperija mora ozbiljnije da se pozabavi soptvenim sistemskim resenjima u koja moze da ugradi i poneko resenje za prostore kao sto je Balkan ali bez ikakvih trajnih obaveza. Sve ostalo je velika greska.
Preporuke:
0
0
112 subota, 28 avgust 2010 10:49
veteran
@ Mario Kalik
Potpisujem!
Preporuke:
0
0
113 subota, 28 avgust 2010 11:18
Konzervativac
Gospodine Antoniću, ovim, kao i tekstom "Srbija posle MSP", baš poput tekstova gospodina Vukadinovića "Nove linije starog fronta" i "Čast gubitnika", doveli ste u pitanje pojam objektivne istine. I to je zapravo suštinski doprinos navedenih tekstova.
Preporuke:
0
0
114 subota, 28 avgust 2010 12:00
Dušan Ariljević
Vrlo hrabro, skoro arogantno gospodin Antonić "deli uloge" i razvrstava sa lakoćom pojedine političke ličnosti u Srbiji. Malo je neobično tvrditi da jedan isti režim (Borisa Tadića) ima dve strane. Uslovno do duše, kaže autor teksta " U čemu je spor" i to kvislinšku i patriotsku. Pre bi se moglo reći da je jedna od tih "strana" lažna. Jer ono što izgleda kao jasno može biti samo privid. Daleko od toga da tvrdim da je na primer Vuk Jeremić kvisling a Č. Jovanović patriota (uslovno naravno) jer bi na taj način prihvatio autorovu "sistematizaciju" pa zato vredi malo zaviriti u istoriju jer ona je pouzdana učiteljica." Nakon poraza srpske vojske na Kosovu na Vidovdan 1389. turski sultan Bajazit I je dozvolio Stefanu Lazareviću da zadrži titulu despota, očeve zemlje i deo autonomije. Zauzvrat, Stefanova sestra Olivera se udala za Bajazita, a Stefan plaćao danak (u zlatu, ne u krvi) Otomanskoj imperiji i bio obavezan da obezbedi vojni kontigent koji će se boriti u sklopu Otomanske vojske kada sultan to zatraži."
Na kraju bi bilo zanimljivo čuti kako bi gospodin Antonić okarakterisao pomenute ličnosti iz istorije Srbije, kao patriote ili kvislinge?
Preporuke:
0
0
115 subota, 28 avgust 2010 13:16
Jedan pažljivi čitalac
@nataša
U sociologiji postoji izraz "zlatni most". To je ona situacija kad nekom sudioniku javnog života ostavljate mogućnost da se vrati na pravi put čak i onda kad on ne pokazuje ni želju ni nameru da to učini.
Podsećam Vas da ovo sigurno zna i psiholog o kome je reč. Što je još važnije - računa na to! Kada dalje kažete:
"Živa bića se menjaju, ljudi se koriguju, sazrevaju, iz novih situacija stiču nova znanja, i postoji logička opravdanost ostavljanja "zlatnog mosta" pa, ako se vrate, vrate. Uglavnom nakon ove velikodušne ponude da se borbenijim stavom i u svetlu novih spoznaja "vrati" na pozicije državotvornosti i civilizacijske istoričnosti, Tadić neće moći reći "svi su me odbacili i ja sam se borio sam".
onda previđate da smo mu dosta takvih "zlatnih mostova" već izgradili, a da se on njima poigravao kao jedan (drugi) glumac - Jul Briner u Bulajićevoj "Neretvi"! Zatim, previđate da u svemu što radi, naš glavni lik nikad nije bio ni sam, ni usamljen! Treće (i najvažnije), imamo li mi pravo na te vrste velikodušnih ponuda u pogledu postojećih pitanja? Koga bi mi to trebalo da vraćamo na "pozicije državotvornosti i civilizacijske istoričnosti" B.Tadića ili Srbiju? Kako stoje stvari, Srbija će biti zahvalna i ako joj preostanu samo drvene ćuprije!
Tom scenskom "NE" nastupu, nikako ne bih pridavao značaj koji nema, a koji mu učitavate! Verujte, radovao bih se sopstvenoj grešci u proceni, recimo, kada bi to "ne" nalikovalo na nešto poput onog unutar kominternovskog "ne" 1948., pa makar me zbog prethodne neverice poslalo na neku "Golu Adu" (Otok više nije u "dometu", osim, ako ga ne iznajme)!
Preporuke:
0
0
116 subota, 28 avgust 2010 21:32
Milentije
Profesore Antonicu, nazalost, deluje kao da se spremaju da promene tekst. Videcemo u sledecih par dana, ali plasim se da je njihova "crvena linija" potpuno rastegljiva.
Preporuke:
0
0
117 subota, 28 avgust 2010 22:50
Kolja
Zar Vam se ne čini da je Tadić bio dužan da ,poštujući ustav, integritet svoje zemlja brani dokumentom Saveta bezbednosti . rezolucijom 1244 i da se njemu isključivo obraća, a ne moli Bajdena da mu dozvoli da se obrati MSP? O tome je trebalo da pišete, a ne da raumatrate da li je bolje da interes Srbije štiti fingirani(Jeremić)ili otvoreni(Jovanović)kapitulant.
Preporuke:
0
0
118 nedelja, 29 avgust 2010 01:36
Sale
Da li je trebalo uopšte pokušavati, pošto smo na kraju izgubili? Odgovor na ovo pitanje zavisi od naše životne filozofije: treba li se, uopšte, boriti sa nekim ko je jači, ili ne. ...
Pravo pitanje bi bilo - da li je trebalo pokušati nešto drugo?

Svođenje borbe za KiM na spori i savetodavni (tj. neobavezujući, jalovi) pravni proces ravan je pukom pretvaranju da se nešto pokušava. Pitanje je šta bi Srbija dobila i da je ishod bio 14:0 u njenu korist. Zapadne sile se ne bi mnogo obazirale a 'na terenu' je 'nova realnost' - od Srbije podržan euleks a od euleksa podržane kps, državne granice, samovolja šiptarskih vlasti,...

Na osnovu mojih saznanja ne mogu da odolim utisku da je upravo ova strategija (svođenje borbe na jalovi pravni proces) izabrana uz asistiranje i pristanak zapadnih sila, glavnih protagonista nezavisnosti KiM i da je njena jedina svrha - zamajavanje domaće javnosti.
Preporuke:
0
0
119 nedelja, 29 avgust 2010 06:06
Vrt Toronto
Nema spora.I Basara se slaže.Nema više Prve i Druge Srbije jer Srbije više NEMA.
Ostalo je nasleđe koje drugi moraju da očiste.
Prelazni periodi, osim Revolucije , imaju istu karateristiku ; Vladaju zakoni ko koga pređe...Iz komunizma u socijalizam pa u mladi kapitalizam do zrelog kapitalizma.E tu sve staje..Znamo ko su gazde i više nema prevara..( Globalizam je nešto drugo).
Nisam sujetan Antoniću nego je situacija više nego...Jučerašnja izjava Vašeg predsednika Tadića ...: Da i sam narod zna ko može da reši pitanje Kosova pa onda moramo zajedno sa njima da ga i rešavamo...Ja tu nema šta da objašnjavam..narodu...kako to drugi špekulišu..
Naravno da nema spora jer nema više oko čega da ga ima..
U predhodnom komentaru sam provocirao Antonića i nije objavljen što sam i očekivao tako da ću od sada da filozofiram ...
NSPM je i dalje jedina misao koja zna šta neće i šta hoće..
Pozdrav iz Srpskog Toronta.
Preporuke:
0
0
120 nedelja, 29 avgust 2010 07:19
Bb jedan @Mika Vranjanac
Zajedničko za Gej paradu i Kosovo je što se u oba slučaja krše utvrđena pravila ali tako da se to prikaže kao poštovanje nekih viših pravila. Da bi se to postiglo, kršenju pravila prethodi dugotrajan proces ubeđivanja da su postojaća pravila ili nepravedna (kao u slučaju Kosova) ili prevaziđena (kao u slučaju Gej parade). Ubeđivanje se odvija tako što se pojmovi ili relativizuju ili im se daju nova značenja. Tako rat postaje milosrdan, neprijatelj se naziva partner, manjina je ta koja treba da diktira pravila a ne većina, itd. Taj proces ubeđivanja se u žargonu naziva „ispiranje mozgova“. U poslednjoj fazi tog procesa, kada je dovoljan broj mozgova ispran, pristupa se kršenju pravila i to se može izvesti bez mnogo problema jer se oni retki kojima svrake nisu popile mozak i koji pružaju bar verbalni otpor, proglašavaju ili za zadrte nacionaliste i antievropejce (kao u slučaju Kosova) ili za zaostale primitivce (kao u slučaju Gej parade).

Inače, poštovani Miko iz Vranja, verovatno ste na brzinu pisali komentar tako da niste imali vremena da vidite šta ste napisali. Prvo kažete kako Srbija ne treba da se odrekne Kosova, zatim da bi podela tu bila najbolja,a to znači da Srbija treba da se odrekne dela Kosova, i konačno da bi „trampa“ Preševa za Štrpce i Goru bila najbolja, što znači da Srbija treba da se „trampi“ sa samom sobom što je u principu neizvodljivo. Nije baš najjasnije ni koji značaj ima činjenica da ste Vi rođeni u Bujanovcu a Vaša baka u Preševu. Da li su po nekim novim pravilima rođeni u jednom gradu dobili licencu da taj grad po svom nahođenju izmeštaju iz jedne države i ustupaju nekoj drugoj državi?
Preporuke:
0
0
121 nedelja, 29 avgust 2010 09:56
Tuljanin
Potpuno je nebitno da li su Tadić i Jeremić "patriote" ili "izdajnici", veći ili manji "kvislinzi", itd. Bitna je suština njihove politike - i to ne prevashodno u smislu "postignutih rezultata", - kakvi su recimo rezultati Ehnatove "politike"? ili politike gibelinskog pokreta? ili politike Šarla da Gola (noviji primer)? - , već u smislu duha koji tu politiku formuliše, ostvaruje i nosi. A taj duh - avaj! MODERAN duh - je duh mekoputnosti, raslabljenosti i kompromisa - : nakakav feminizovani duh - dakle, miljama udaljen od svega onoga što u punom i verodostojnom smislu jeste. Od svega što je nadmoćno i slobodno, od svega stvaralačkog i lakokrilog, od svega što znači i jeste odvažnost i samosvojnost. Elem, iz tog duha klonulosti i umornosti, - žudnje za srećom, lagodom i sigurnošću, - dakle, iz moderne konstitucije i ukusa - dolaze sve nedotupavosti i polivičnosti naše državne politike. Sva ta "i-i", sva ta lažljiva prijateljstva sa našim neprijateljima, svi ti "bezalternativni putevi" i pozivanja na "univerzalne vrednosti". A takođe i to - "strateški cilj", "Occident, terra nostra!", "bolji život za građane, građanke i ostalu vrlu žgadiju na ZAPADNOM Balkanu". Sve je to izanđalo, trulež i izjadno - ali gospodari i vlada. - "Ali, zašto, zašto?" - Pa, možda zbog toga, što u demokratskim vremenima, u vremenima koja su "utemeljena" na kvantitativnom principu, onome što je masa, kvantitet i osrednjost, - čoveku-masi, poslednjem čoveku, se-individuumu, - i pripada da vlada. Vladaju idiosinkrazije i poželjnosti čoveka svedenog na socijalno-ekonomsku životinju, koje su - ti "ideali" i idiosinkrazije - u najtešnjoj vezi sa stvarnošću zelene livade globalnog potrošačkog društva u nastajanju (ono što Negri i Hart - posledica levičarske perspektive - pogrešno nazivaju Imperijom). Ti Tadići, Jeremići, Nikolići, itd. tome u potpunosti pripadaju; i duhovno i geopolitički i na svaki drugi način. Ono što sputava odlučnu borbu je suštinsko pripadanje onome protiv čega bi ti ljudi trebali da se bore...
Preporuke:
0
0
122 nedelja, 29 avgust 2010 12:08
Tuljanin
Šta je dakle činiti ljudima koji osećaju svu trulež i muku modernog sveta? Da li se prepirati glede samopercepcije današnjih političara-klonova, ili se odvažiti na formulaciju onoga što bi morao da bude drugi i drugačiji put? Ovo drugo čini mi se presudnim i najvažnijim.
Naime, svi u prvoj Srbiji (šta je to I Srbija?) slažu se u vezi sa mogućnošću i nužnošću jednog drugačijeg hoda. Ali, da li smo se odvažili da taj hod i formulišemo? Do duše, mi govorimo i opisujemo ovo i ono što pripada u taj "alternativni put", ali to "ovo i ono" su samo detalji. Mi NE OPISUJEMO univerzalnu alternativu globalnom potrošačkom društvu. Ne opisujemo konačni doseg i smisao alernativnog puta. Ne opisujemo stvarnost i budućnost u koju taj put vodi.
Ne opisujemo čak ni to šta bi za Srbiju značilo odvaživanje na jedan drugačiji put i koje su nužne predradnje a da bi se na njemu održali.
Mi još uvek nemamo svoje Da - Da koje je ono zašto pobune protiv globalističkog lagera. Bez tog Da sve naše pobune i kritike su jalovo koprcanje.
Bez tog Da alternativni put i nije realna alternativa. Nije delatna politička snaga koja zrači i sabira i okuplja. Bez tog Da sve naše kritike, svako naše Ne (inače nužna predradnja svakog sublimnog građenja) puki su krik u prazno. Bez tog Da - antitetička stvarnost nihilizmu i oskudnosti modernog vremena - mi ćemo se kretati u začaranom krugu.
Dakle, Cilj! Cilj! - kao ono suštinski različito od modernog subjekta! Kao nešto suštinski različito od njegovih ideoloških pozicija i konstrukcija. Kao Nezapad i Nadzapad, kao nova, nezaboravna i sublimna kulturna državnost. Kao drugačiji put integracije, integracije u u-sebi-diferenciranu i suverenu Imperiju a ne u pseudoimperiju trgovaca i multinacionalki.
Cilj kao Evroazijska Imperija Kraja (Dugin) ili Zaratuštrin hiljadugodišnji Hazar(d) (Niče). Kao Nadčovek (ili Kirilovljev Čovekobog - kako vam drago) - Apsolutna Osoba (Evola) - ismailitski Imam.
Kao regnum Poretka po rangu. Kao Kosmos, Aša, Rita ili Maat...
Preporuke:
0
0
123 nedelja, 29 avgust 2010 16:27
etfdasa
Jasno je da Tadićev režim ima dovoljno stubova u elektronskim medijima i dobro plaćenom i organizovanom građanskom delu NVO sektora da bi imao interes da potkupljuje Antonića ili Vukadinovića. Samim tim smatram da je bespredmetno raspravljati o pravim i skrivenim namerama profesora Antonića, a u vezi sa njegovim tekstovima posle odluke MSP. I da su profesorove reči bile mnogo oštrije prema režimu to ne bi promenilo ništa na terenu. Svakako da ni najnadahnutiji napad na režim B.Tadića, a imam u vidu tekstove Dragomira Anđelkovića, koji kipe od mladalačkog bunta i opravdanog revolta, a pri tom imaju i pokriće u učenosti i inteligenciji autora, neće u ovom trenutku izvesti narod na ulice i prinuditi režim na bilo kakvu korekciju spoljne i unutrašnje politike. Takođe, nemoguće je analizirati nijanse sa naučnom objektivnošću i nepristupačnošću kad se nalazimo u teškom (i sve težem) trenutku za državu i celokupni narod. Ovde se ne radi o finoj strukturi spektra galaksija udaljenih nekoliko milijardi svetlosnih godina, nego o događajima koji su aktuelni i određujući po pitanju sudbine cele naše države u vrlo bliskoj budućnosti. Samim tim, ni naučna pasivnost nema etičko pokriće...
Preporuke:
0
0
124 nedelja, 29 avgust 2010 16:40
Saša
Citat:
" Ako Vučić i Nikolić javno kritikuju Tadića da, u vezi sa Kosovom, „nedovoljno sarađuje sa našim prijateljima iz EU“, šta li tek nude i pričaju kad su nasamo sa službenicima iz Brisela i Vašingtona? I ko je tu zapravo glavni „kvisling“? "

Sa jedne strane nekoliko izjava Bučića i Nikolića,koje se mogu tumačiti i ovako i onako, sa druge strane konkretni potezi Tadića (statut Vojvodine iznad ustava Srbije, sporazum sa Euleksom, Instambulska deklaracija, deklaracija o Srebrenici itd) a zatim izvođenje zaključka da su Bučić i Nikolić veći „kvislinzi“ od Tadića.

Ovakvo zaključivanje nikako ne može da se prihvati kao objektivno i nepristrasno.
Preporuke:
0
0
125 nedelja, 29 avgust 2010 16:42
etfdasa-nastavak
Uloga intelektualaca, koji ne pristaju na to da odgovor na sva pitanja u krilatici "Evropa nema alternativu, trebalo bi da se ogleda u tome da se ukaže na realne alternative sadašnjoj politici i da se podigne ukupna svest stanovništva o trenutku u kome živimo razvejavanjem nametnutog privida od strane aktuelne vlasti. Pri tome oni ne bi trebalo da padnu ispod nivoa na koga ih obavezuju njihova akademska znanja i zvanja i to na nivo političkih aktivista ili uvređenih salonskih dama.
Stanje svesti ljudi u Srbiji je ono što održava sadašnji režim B.Tadića. To stanje je kreirano dobro osmišljenom, upornom svakodnevnom desetogodišnjom medijsko-propagandnom kampanjom. I to se ne može promeniti preko noći i posebno ne međusobnim svađama intelektualaca, koji to žele da promene.
Svako dobro i profesoru Antoniću i gospodinu Anđelkoviću. Molio bih da se malo spuste sve ove nepotrebne tenzije. U suprotnom, jedini dobitnici će biti naši "prijatelji" iz NATO-a i aktuelni režim.
Preporuke:
0
0
126 nedelja, 29 avgust 2010 16:48
nataša @ jedan pažljivi čitalac
Što se tiče situacijwe oko MSP. Sonja Liht i društvo su naveli Tadića na potez da se slučaj prevede sa POLITIČKOG NA PRAVNI teren. I ovo sa rezolucijom je takođe bilo u funkciji zamajavanja. Međutim preračunali su se povukli su pacerski potez. Fingirano ili ne fingirano, glumljeno ili ne glumljeno NE je NE. Zašto se stratezi srpske propasti boje KONAČNOG ili POSDLEDNJEG odgovora. Postoji jedan prirodni proces, fenomen klatna, u kome je na teritoriji Srbije rušena država srpskog naroda i srušena, a onda sledi izgradnja na istoj toj teritoriji druge države ili poretka ili više država. To je čak i za SAD, i za Nemačku mačak u džaku. Lakše je rušiti, kao Irak, nego graditi državu, vlast, institucije. Zato je Tadićevo NE ( makar i fingirano) ono mesto gde istorijsko klatno kreće u suprotnom pravcu i on se može bez ikakve namere "popraviti" po sili te prirodne zakonitosti.
Ali izgleda da se ni vi ni ja oko toga ne moramo više brinuti, izgleda da će povući rezoluciju i priznati Kosovo.
Svako dobro Vama, i do novog teksta, iako više nisam siguran vredi li se više oglašavati na NSPM. Moguće da je sve rečeno.
Preporuke:
0
0
127 nedelja, 29 avgust 2010 18:35
dasic gordana
gospodine Antonicu, jedan slavni filozof uzviknuo je: hocete li da vodimo dijalog, onda defonisimo pojmove! Zato Vas molim da definisete pojam pristojnog dijaloga koji ste upotrebili.
Preporuke:
0
0
128 nedelja, 29 avgust 2010 19:14
DŽon Šepard
"zapazanje,", ja nisam "shepherd", tj. čobanin. Moje prezime je "Shepard", sa jednim "p".

A što se tiče vaše insinuacije da vređam čitaoce NSPM-a, nazivajući ih ovcama (a ja čobanin?), šteta što menjate nadimke, pa samo sumLjam ko se krije iza njega: moja stara oponentkinja i mrziteljka bez razloga, "I presume", za koju sam dosada "izmislio bankomat", "leteo lažno u Svemir", "mrzim Kosovo", etc... :)

Kome treba "čobanin" a kome "Šepard", ne znam, ali ZNAM da g.Antonić ima onlajn-sledbenike kao Domanovićev "Vođa", koji ga drže za skute i blagosiljaju, a kada se ovaj povremeno predomisli i zastane, uzmu da ga psuju i grde kao najveće životno razočaranje.

Nije ni čudo, ljudima treba VOĐA. Ako njega nema, ljudi su kao bez jednog roditelja, siročad pusta. Ali, ako VOĐA izneveri (kao njih g.Antonić, povremeno) izvršiće oceubistvo, sigurno.

Stoga je moj savet njemu bio krajnje topao i dobronameran, i molio bih NSPM da i ovo objavi, iako sam bio malo satiričan i ironičan u komentaru. Da malo olakšam "vojevanje" g.Antoniću. :)
Preporuke:
0
0
129 ponedeljak, 30 avgust 2010 09:45
@DŽon Šepard
Kad već pominjete Domanovićevog "Vođu", bilo bi uputno da pripovetku ponovo pročitate.
Tad ćete shvatiti šta ste napisali.
Preporuke:
0
0
130 ponedeljak, 30 avgust 2010 11:29
BB jedan poslednji put
Način na koji g.Antonić brani svoje mišljenje o Tadiću i Jeremiću za mene predstavlja neprijatno iznenađenje i zato se javljam evo još jednom , sada poslednji put na sajtu NSPM.

Osnovna ideja teksta S.A. je da politička analitika zahteva nijansiran pristup, za razliku od političkog aktivizma koji trpi i crno-belo viđenje.U principu tom stavu se nema šta zameriti, ali uz dve bitne primedbe. Prvo, nijansiranje se vrlo lako pretvara u sterilno detaljisanje koje kao takvo ne može da nam otkrije suštinu, i drugo, nijansiranje često vodi u relativizovanje koje automatski zamagljuje suštinu. Zato je nijansiranje bez sinteze znak ili nesposobnosti istraživača da prevaziđe puko opisivanje činjenica i njihovih nijansi, ili izraz namere istraživača da neku istinu relativizuje i zamagli.

U svim dosadašnjim tekstovima S. Antonića koje sam imao prilike da pročitam, autor je nepogrešivo uspevao da u moru činjenica i nijansi otkrije dominantnu, ključnu nijansu koja određuje boju čitavog događaja. Jasno je, naime, da ništa na ovom svetu, a u politici ponajmanje, nije apsolutno – isključivo crno ili isključivo belo. Ali zadatak analitičara upravo i jeste u tome da u mnoštvu nijansi otkrije onu koja je dominantna i određujuća i koja omogućava da se o nekoj politici donese jasan i određen sud. Uostalom, i prosečan čovek, svestan složenosti sveta oko sebe, to izražava formulom „u osnovi“ ili „u suštini“. To znači da je na složenu pojavu primenio neki svoj kriterijum da bi doneo zaključak kakva je ta pojava „u osnovi“.

Konačno,moje mišljenje o politici B. Tadića jeste da je ona „u osnovi“ i u celini pogubna za ovu zemlju. Pri tom verujem da epizoda sa MSP nije bila „fingirana predstava“ već pre izraz neshvatanja situacije. A situacija je određena, da ne kažem zakovana, 5. oktobra 2000. kada smo kao zemlja ušli pogrešan voz. A u pogrešnom vozu sve stanice su pogrešne.
Preporuke:
0
0
131 ponedeljak, 30 avgust 2010 14:40
Dragan
Frankfurter algemajne cajtung posle Vesterveleove posete Beogradu pak piše da "srpski političari u internim razgovorima naglašavaju da im je potrebna 'poslednja bitka' u UN da bi domaćoj publici mogli da kažu da su u borbi za Kosovo sve pokušali".
Preporuke:
0
0
132 ponedeljak, 30 avgust 2010 16:47
OKVIR
Svi koji se docepaju vlasti zbog pre svega i dominantno LICNE koristi, najcesce jos za zivota doznaju da nisu vecni.
Previse cinculiranja oko jasne politike usmerene protiv interesa velike vecine populacije u Srbiji zamagljuje sustinu problema.
Sustina problema je nevodjenje brige o ekonomiji gledano iz perspektive vecine stanovnistva. To je posebno izrazeno u zadnje dve godine - svi drugi potezi ovih kvislinga, su samo prateci potezi te politike. Ovo misljenje ( pitanje tog toboze medjunarodnog suda ) je samo "deo zabave" za one kojima je stalo do Kosova i Metohije.
Da oni ista znaju o istoriji ovog trusnog podrucja, ma sta istoriji, da imaju ikakvo pamcenje - nebi se ovoliko igrali.
Jos ce svi tek da vide sta Srbima znaci Kosovo i Metohija.
Sta je ovaj cirkus "zapadnjacki" - prema vremenu provedenom pod turcima. Brzo ce to da prodje i mnogi ce da dodju na svoje pa i ova ekipa.
Preporuke:
0
0
133 utorak, 31 avgust 2010 03:09
Kosovac
Meni samo preostaje da se nadam da je ovo ustvari neka vrsta zivog eksperimenta ,da nas autor kusa na kom nam je nivou nacionalna svest, jer ne verujem da je G . Antonic naivan da ne vidi da Tadic ne brani Srbiju , nego sebe jer nece da se kola slome na njemu da on bude taj koji je izgubio Kosovo , nego da jos i u buduce zapad podrzava njega na vlasti a on da polako mirno stoji dok se i poslednja nit sa Kosovom ne otkine i a srbija osiromasi do krajnje apatije pa da svi lako progutamo realnost...ali nazalost imperiji se zuri i imperija i truli zapad nikad ne drze ni obecanja i date potpise , njihov papir trpi sve.
Preporuke:
0
0
134 utorak, 31 avgust 2010 08:30
zapazanje,
@DŽon Šepard
U čemu je spor? Da li su prof. Antonić i Vukadinović samo politički analitičari, a NSPM samo sajt na kome se čitaju tekstovi kritički prema vlasti? Ili su oni VOĐE ''patriotskog'', a kompjuterski pismenog dela društva.?
Za mene, NSPM je mesto gde mogu da se informišem, a ne slepo prihvatam informacije. I hoću da verujem da je to cilj i profesora Antonića i Vukadinovića i NSPM.
Istinski demokratskom društvu ne treba Vođa, već zakoni i propisi kojih će se pridržavati svako ko dođe na vlast. Ali ako uzmemo u obzir da je srpsko društvo u teškoj situaciji, da se bori za opstanak i da mu u ovom trenutku treba vođa, čak i gledano iz tog ugla ne vidim NSPM kao vođu. Zašto? Zato jer u svojim tekstovima Antonić i Vukadinović iznose kritike i osude vlasti, a ne nude rešenja. Naprotiv, njihovi tekstovi se često završavaju sa ''sačekajmo do tada i tada da vidimo kako će se situacija razvijati'' ili ''sačekajmo da vidimo sud vremena'' i slično. Čak i možda jedino ponuđeno Antonićevo rešenje ''da budemo kao Jevreji'' nudi čekanje, i to hiljadugodišnje. I sad, kakve su to vođe, a da nisu religijske, koje svoje sledbenike stalno pozivaju na čekanje? Zato želim da verujem da profesori, s obzirom da više znaju i bliži su informacijama, samo iznose svoje viđenje situacije u državi i društvu. Na nama je da li će mo da se složimo ili ne.
U suprotnom, zaključak bi bio vrlo ružan: to bi značilo da NSPM služi da bi okupio ljude koji se ne slažu sa politikom DS-a i usmerio njihovo nezadovoljstvo prema politici LDP-a, G17, NVO, SNS-a. U onoj meri u kojoj je prof. Antonić vođa, u toj meri bi čitaoci NSPM-a bili ''korisni idijoti'' čije je nezadovoljstvo skrenuto od politike Tadića ka politici određenih DS-frakcija, druge Srbije ...itd. Ja u to ne želim da veruje
Preporuke:
0
0
135 utorak, 31 avgust 2010 17:05
@prof.Antonic
Profesore,deluje da cete morati da priynate ono sto ste obecali javno u ovom tekstu! Izgleda da ce da promene rezoluciju.
Preporuke:
0
0
136 utorak, 31 avgust 2010 17:22
Kosovac
Evo resenja sta nam valja ciniti : ukratko borba na svim frontovima za uzdizanje Srbije : razlozeno : Prvo napraviti fond sa crkvom za pomaganje svakoj viseclanoj porodici, u taj fond sliti sve milione koje bi oduzeli tajkunima koji samo u jahtama imaju 130 miliona, pa lepo svakim bracnom paru koji bi sklopio ugovor sa drzavom(fondom) da ce izroditi petoro dece napraviti veliku kucu namestenu kupiti mu zemlju svu mehanizaciju i plus ga mesecno pomagati, podrazumeva se na selu jer mi smo osnovno agrarna drzava,slican program pomaganja napraviti za srbe u " presevskoj dlini " " sandzaku " da se spreci njihovo iseljavanje jer ovako nam je vec spremno novo kosovo, privreda , skoro sve sto je zdravo podrzaviti,jer su ovo " kompradori " , i samo proizvoditi , prvo ono sto smo dobro proizvodili u SFRY, pa ono sto mozemo izvesti u rusiju istok afriku,razvojnu banku napraviti za poljoprivredu i industriju,opstepoznate narkodilere u svim gradovima pohapsiti imovinu zapleniti,TV program prilagoditi obrazovanju mesto sadasnjeg zaglupljivanja, zbiti redove ,vojsku ponovo uspostaviti , 7 meseci kvalitetne obuke za sve,uzeti kredit od rusije u vidu sistema s trista,amerikcke i zapadne pritiske ignorisati ali ih uvazavati,vratiti se tradiciji i pravoslavnom moralu kao temnelju svega,uspostaviti srpski bankarski sistem , zakonom ukinuti evu ekonomsku okupaciju i zelenastvo zapadnih banaka.Za pocetak samo toliko i kad sve stvore uslovi osloboditi Kosovo - kako? : gledati sta je pravedno, mi smo tu autohtoni i cinili smo 100% albanci su nas zlocinima od osmnlija preko fasista , kumunista i danas nato-a istrebili , zna se da mi mozemo da zivimo sa njima( jug Srbije svedoci) a oni sa nama ne, e kad vec samo jedan narod tamo moze ziveti , onda budimo to mi bar zato sto mnogo vise zaluzujemo , potisnuti ih i nikad vise ni jednog primiti na srpsko tle. KRAJ .
Preporuke:
0
0
137 utorak, 31 avgust 2010 17:40
Peter RV@BB jedan poslednji put
Brilijantni odgovor i nadajmo se da nece bit 'posljednji'
BB je odrzao lekciju profesoru da ne zivimo u momentu kad mozemo da se dozvolimo ambiguitete nijansiranja. Jedan analiticki lider treba da zna da izvadi iz istih nesto sto je bitno. Da- sto je crno i sto je bijelo -u ovoj panorami programirane konfuzije.
Gdje je Antonic potpuno podbacio u njegovom testu patriotizma (za 'nase' vlastodrsce) je, da nije uvidjeo da su oni pali na tom ispitu, vec od zadnjih izbora, kad nam je Putin predlozio stratesku saradnju sa Rusijom. On ne uvidja da "mi nemamo saveznika" je vec pazljivo izplanirano od 5og Oktobra, da bi nam EZ postala "jedina alternativa".
Zamoljavam gospodina BB da nastavi sa njegovim komentarima.
Preporuke:
0
0
138 sreda, 01 septembar 2010 00:48
Jedan pažljivi čitalac
@ nataša @ jedan pažljivi čitalac
()Ali izgleda da se ni vi ni ja oko toga ne moramo više brinuti, izgleda da će povući rezoluciju i priznati Kosovo.

Kako mi (već) govorimo o povlačenju ili izmeni rezolucije - trebalo bi da je jasno koju bi "snagu" imalo i ono "ne" da je ostalo. Kada bi se to "ne" doživelo kao Srbijino "ne", onda bih se složio sa Vama. Međutim, koliko god ovaj suvereno i nadmoćno vladao, ne mislim da bilo ko ozbiljan to njegovo "ne" može shvatiti ozbiljno! Oni koji su ga postavili znaju da je to "ne" samo za unutrašnju upotrebu. Međutim, sada mu ni toliko ne dopuštaju - ne zbog njega, nego što su odlučili da uklone svaku mogućnost da to "ne" ovde neko shvati kao Srbijino "ne" - i ... ponada se!
S poštovanjem i razumevanjem, mogu Vam uzvratiti pozdrav:
Svako dobro Vama, i do novog teksta, iako više nisam siguran vredi li se više oglašavati. Moguće da je sve rečeno.
Preporuke:
0
0
139 sreda, 01 septembar 2010 11:32
Nikola Turajlić
Poštovani g. Antonić!
Iz vizure jednog posmatrača sa strane, odgovorit ću na Vaše pitanje.
Pre svega je u pitanju "navijački", a ne očekivani analitički pristup g. Vukadinovića i Vas u odnosu
na neuspešnu politiku obrane KiM od strane Tadića i Jeremića.
Kada bi ste i pred tim koristili argumentaciju iz Vašeg prethodnog teksta, tj. pokazali sav jad i bedu srpske političke elite i konstatirali da su Tadić i Jeremić jedina dva državna "vrbova klina" na kojima visi obrana KiM, auditorij NSPM saita bi Vam, kao obično, odao kolektivno priznanje, a ne opravdane kritike odnosno čak apsurdne optužbe za izdaju, jer ste opravdavali neuspeh nesuštinskom argumentacijom.
Pretpostavljam da je prvotna obrana bila posledica nastojanja da se ne širi dalji defetizam, ali je efekt bio još porazniji, jer ste izazvali dojam kako su pala i poslednja dva patriotska Mohikanca.
Dakle dozvolio bih si da zatražim, da se u vašim istupima i tekstovima Vi i g. Vukadinović držite pune istine i istu ne prezentirate kroz patriotsku prizmu, već istu analizirate iz aspekta efekata na nacionalne interese.
Nadalje sporna je i uvredjenost, što se ne veruje na reč vama dvojici, kao dokazanim patriotima.
Patriotski kredit teško možete izgubiti, ali ste nepotrebno doveli u pitanje svoju analitičku verodostojnost i time izazvali opravdane kritike, koje treba uzeti kao kaznu za trenutnu nedoslednost.
Sporno je, u prethodnom tekstu, Vaše licitiranje sa izmenama predloga rezolucije UN kao patriotskog Rubikona, za klasifikaciju dvojca bez kormilara.
Ne bih se složio ni sa Vašom ocenom o velikom značaju predložene rezolucije u UN. Po mojem sudu je Imperija izgubila strpljenje i odlučila da konačno skine sa dnevnog reda pitanje KiM, pogotovo što su svi srpski političari (osim Koštunice) obećavali da će priznati realnost, ali da im za to treba vremena da pripreme teren.
Tadić i Jeremić su verovatno pri obećavanju držali figu u džepu (srpska posla), ali im sada Imperija daje "menicu na naplatu".
Preporuke:
0
0
140 sreda, 01 septembar 2010 13:13
Malo više objektivnosti @Nikola Turajlić
Figa u džepu koju Vi kvalifikujete kao "srpska posla" je iznudjena taktika malog srpskog naroda na agresorska posla velikih zemalja.Ovim ni slučajno ne branim Tadića i Jeremića. Naprotiv, uveren sam da uopšte nemaju "figu u džepu" kad pregovaraju sa Zapadnjacima. Ono što mi smeta to je olako korišćenje izraza "srpska posla" za razne negativnosti kojih među Srbima nema ništa više nego u bilo kom drugom narodu.
Preporuke:
0
0
141 sreda, 01 septembar 2010 18:21
drago.ca
Moj utisak je da S.Antonić ovde nije napisao analitički nego angažovani tekst i da je on, kao patriotski orijentisan teoretičar, uradio jedino što je mogao u datom trenutku i u granicama svojih mogućnosti: izvršio je javni pritisak na Tadića tako što je rekao da će biti javno žigosan kao izdajnik ako promeni ili povuče tekst Deklaracije.
Šta je to drugo što je Antonić mogao da uradi: da pozove na demonstracije, da se polije benzinom na Terazijama ili nešto treće? Šta je to što su drugi uradili ili rade povodom ovoga (S.A. je nabrojao šta rade i govore ostali političari!!!)?
Šta je to što mi radimo ili smo spremni da uradimo?
Sve je to jedno veliko NIŠTA, a ovo što je Antonić uradio je ipak nešto. Javno je zavapio: Bože, gledam kako celokupna politička elita izdaje zemlju, svi ćute ili to podržavaju a ja ne mogu ništa da uradim!
Preporuke:
0
0
142 sreda, 01 septembar 2010 20:58
Jedan pažljivi čitalac
@drago.ca
Moram reći da mi je ovo iz Vašeg poslednjeg komentara već padalo na pamet! Predpostavljam da će naše nagađanje biti tumačeno kao teorija zavere! Da se strpimo još malo, pa da vidimo!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner